riziko nakažení

Kde sedět v letadle, abyste se vyhnuli virům? Tohle místo je nejbezpečnější!

Nemocná žena v letadle
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 17. 2. 2020
Téma:

Cestovat letadlem během chřipkové sezóny není žádný med - když sedíte několik hodin v uzavřeném prostoru s nemocným člověkem, existuje vysoká šance, že se od něj nakazíte. Přesto však podle studie organizace FlyHealth můžete tuto šanci snížit výběrem správného místa. Ze závěrů vyplývá, že je nejbezpečnější sedět u okna.

Uzavřený prostor, recirkulace vzduchu, nemožnost odejít po dobu několika hodin - to vše přispívá k tomu, že nakazit se v letadle například chřipkou je velmi snadné. Obzvlášť v době chřipkových epidemií je cestování letadlem rizikové.

 

Podle studie financované společností Boeing, kterou vypracovali odborníci z organizace FlyHealth, je 80% šance, že se nakazíte virem od nemocného spolucestujícího, pokud jste v jeho blízkosti. Největší riziko hrozí v případě, kdy sedíte ve stejné řadě nebo v řadě před či za ním.

 

Když nakažený člověk sedí na kraji u uličky, hrozí nemoc všem, kteří také sedí v uličce. Zdá se téměř nemožné vyhnout se chřipce v letadle. Přesto podle odborníků můžete tuto šanci alespoň snížit.

 

 

Zaprvé použitím ventilace - do obličeje by vám měl neustále vanout čistý vzduch. Zadruhé výběrem sedadla. Nejlepší je sedět u okna. Podle vedoucí studie Vicki Hertzbergové je nejlepší neopouštět sedadlo. Při dlouhých letech je ale pochopitelné, že se potřebuje cestující protáhnout a odskočit si na toaletu.

 

Z výsledků studie však vyplývá, že pokud už pasažér sedí u okna, vstává méně často než ten v uličce. Pouze 43 % těch, kteří mají sedadlo o okénka, vstávají, zatímco sedící u uličky vstávají až v 80 %. Na studii upozornil britský deník The Sun.

TN.cz