KDO TO BUDE?

Prymula končí! Kdo ho nahradí? SEZNAM možných kandidátů

Aleksi Šedo, Rastislav Maďar, Miloslav Ludvík, Daniel Feltl, Petr Arenberger
Zdroj: Profimedia
David Mimra
David Mimra
23.10. 2020 12:03
Téma:

Poté, co Romana Prymulu vyzval k rezignaci i premiér Andrej Babiš, začalo se hned spekulovat o tom, kdo by mohl být jeho nástupcem. Jako první se objevilo jméno bývalého ministra Adama Vojtěcha. Ve hře jsou ale i další známá jména. Na Úřad vlády dnes krátce po obědě přijel za premiérem Babišem i brněnský lékař Jan Blatný.

Anketa

Kdo by měl být novým ministrem zdravotnictví?

Hlasovalo 3082 lidí.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ještě ani neodstoupil a už se začalo v pátek dopoledne řešit i to, kdo by ho měl nahradit.

 

Jako první se řešilo jméno exministra Adama Vojtěcha (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ale na tiskové konferenci tuto možnost vyvrátil s tím, že Vojtěch se na ministerstvo nevrátí.

 

Romana Prymulu by mohl v křesle vystřídat Jan Blatný. Primář Oddělení dětské hematologie Fakultní nemocnice Brno. Dnes přijel za premiérem Babišem na Úřad vlády. Pro TV Nova potvrdil, že přijel na jednání s premiérem, blíže ale setkání komentovat nechtěl. Odpovídat nechtěl ani na to, jestli dostal nabídku, být novým ministrem zdravotnictví.

 

VIDEO: Jan Blatný přichází za Andrejem Babišem:

 

Žhavým kandidátem na post nového ministra zdravotnictví je aktuálně Aleksi Šedo. 1. září nastoupil do funkce náměstka pro zdravotní péči. Šedo je děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Aleksi Šedo promoval na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Čtyři roky poté získal titul kandidáta věd v oboru lékařská biochemie, v roce 2002 byl jmenován profesorem v oboru biochemie a patobiochemie.

 

 

Dalším možným kandidátem je Rastislav Maďar. Slovenský epidemiolog, odborník na cestovní medicínu a vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Během pandemie koronaviru působil na jaře jako koordinátor resortní pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví České republiky pro řízené uvolňování karantény. 21. srpna Maďar ministru zdravotnictví oznámil, že v čele pracovní skupiny končí.

 

 

Do horkého křesla by mohl usednout i Miloslav Ludvík, šéf Fakultní nemocnice v Motole. Ten už jednou ministrem zdravotnictví byl v letech 2016-2017.

 

 

Kandidátem na ministra zdravotnictví je i David Feltl. Ten je aktuálně ředitelem Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V období 2014–2016 byl ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava. V této nemocnici působil také jako náměstek ředitele pro strategii a přednosta onkologické kliniky. Předtím pracoval jako vedoucí radioterapie ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a sekundární lékař v Nemocnici Na Bulovce.

 

 

Novým ministrem zdravotnictví by mohl být i Petr Arenberger, český lékař, který se specializuje v oborech dermatologie a venerologie. Arenberger je také vysokoškolským pedagogem a od roku 2001 přednostou Dermatovenerologické kliniky Univerzity Karlovy v Praze.

 

 

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce rezignaci ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a také místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Pokud Prymula neodejde z vlastní vůle, tak jej Babiš odvolá.

 

Babiš požádal Prymulu i Faltýnka o rezignaci:

TN.cz