napětí roste

KLDR testovala nový raketomet, přihlížel i lídr Kim Čong-un

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Aktualizováno 20:23
25.8. 2019 18:01
Téma:

Severní Korea testovala nový raketomet. Tamní státní televize oznámila, že zkoušce přihlížel i lídr KLDR Kim Čong-un. Podle severokorejských úřadů jsou testy součástí boje proti narůstajícímu počtu vojenských hrozeb a tlaku ze strany nepřátelských sil.

"Předseda korejské strany práce, předseda rady KLDR a nejvyšší velitel ozbrojených sil KLDR, soudruh Kim Čong-un dohlížel 24. srpna na testovací střelbu z nově vynalezeného, obrovského, vícenásobného raketometu," odvysílala severokorejská státní televize.

 

Podle fotek, které KLDR zveřejnila, odpálila tamní armáda dvě balistické střely krátkého doletu. Zahraniční média uvádějí, že jde už o čtvrtý test nové zbraně od neúspěšného summitu Kim Čong-una s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem letos v únoru v Hanoji.

 

"Nemám z toho radost, ale znovu, Kim Čong-un neporušuje žádnou dohodu. Mluvíme spolu. Dostal jsem od něj minulý týden velmi hezký dopis," reagoval Trump.

 

Podle jihokorejských bezpečnostních složek dosáhly střely téměř stokilometrové výšky a překonaly vzdálenost 380 km. Rakety dopadly do Japonského moře. I když nezasáhly jeho teritoriální vody, je Japonsko znepokojené.

 

 

"Tohle chování je značným problémem pro celou mezinárodní komunitu, včetně naší země. Střelba balistických raket je jasným narušením rezolucí bezpečnostní rady OSN. Nezáleže na typu nebo vzdálenosti, tohle nemůžeme přehlížet," sdělil ministr obrany Takeši Iwaya.

 

Raketové testy KLDR jsou podle tamních úřadů odpovědí na společné vojenské cvičení Spojených států amerických a Jižní Koreje. To už sice před pár dny skončilo, Jižní Korea ale zahájila další cvičení svých ozbrojených sil.

 

Z toho ale nemá radost Japonsko. Jihokorejci totiž manévrují na malých ostrovech, na které si dlouhé roky dělají nárok obě země. Podle Japonska je i pouhé cvičné vylodění jihokorejských vojáků na území nepřípustné.
 

klma tn.cz / TV Nova