Rozsudek NSS

Kolik bere Ovčáček či Mynář? Hrad by měl platy zveřejnit, rozhodl soud

Eva Pavelková
Eva Pavelková, Bára Divišová
28.5. 2020 15:49
Téma:

Veřejnost má právo znát platy a odměny zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS) a žalobu ženy, která informace požadovala, vrátil k novému projednání pražskému městskému soudu.

Vše začalo už v únoru 2018, kdy Kristýna Bašná požadovala po Kanceláři prezidenta republiky výši platů a odměn podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Mzdy nejvyšších státních představitelů zveřejňuje na webových stránkách od roku 2014. Prezidentská kancelář ale informace poskytnout odmítla.

 

Právní zástupce prezidentské kanceláře Marek Nespala argumentoval především tím, že zveřejnění by znamenalo významný zásah do práv na ochranu soukromí těchto zaměstnanců. Bašná rozhodnutí Hradu napadla u Městského soudu v Praze, ten ale její žalobu zamítl.

 

Bašná v žalobě argumentovala rozhodnutím Ústavního soudu z roku 2017, podle kterého může získat informace o platech úředníků či politiků každý, kdo splní čtyři podmínky. Mezi nimi je i to, že plní roli "hlídacího psa" ve společnosti. Podle městského soudu Bašná tuto podmínku nesplňovala.

 

 

S tím ale nesouhlasil Nejvyšší správní soud, ke kterému žena podala kasační stížnost. Tím, že Bašná zveřejňuje získané informace na webu, právě tuto roli plní. Podle rozsudku jde o "téměř modelovou či 'učebnicovou' situaci, kdy by mělo převážit právo na poskytnutí informací".

 

"Nejvyšší správní soud tedy uzavírá své právní posouzení věci přesvědčením, že Ústavní soud chtěl pomyslná 'vrátka' přístupu k informacím o příjemcích veřejných prostředků přivřít, v žádném případě však je nechtěl zavřít úplně; k tomuto důsledku by však mohl vést městským soudem učiněný výklad," stojí v rozsudku, na který upozornil portál Seznam Zprávy.

 

Hrad před třemi lety platy svých zaměstnanců zveřejnil. Donutil ho k tomu ale až po třech letech soudní příkaz. Dozvěděli jsme se tak, že Vratislav Mynář v roce 2014 pobíral zhruba 120 tisíc měsíčně a za zhruba rok a půl si na odměnách k tomu přišel na milion a půl.

 

V roce 2015 žádal o zveřejnění platů aktivista Luděk Maděra, dostal je až po 19 měsících, těsně před tím, než se tím měl zabývat soud. Za obstrukce uložil Hradu 47 tisíc pokutu, tu za Hrad nakonec zaplatilo ministerstvo financí.

TN.cz