novela zákona

Konec bufetů? Experti: Pamlsková vyhláška vyžene děti do fastfoodů!

Pamlsková vyhláška stanovující podmínky pro prodej potravin dětem bude znamenat konec školních bufetů, myslí si stále více lidí. Nejvíce kritizují novelu zákona ředitelé, k vyhlášce se ale negativně staví i někteří odborníci.

Pamlsková vyhláška začne platit od prvního ledna a její součástí je přísný seznam, kolik soli, cukru a tuků by měly potraviny obsahovat. Podle expertů na výživu a ředitelů jsou požadavky na stravování děti příliš přemrštěné. Například v bagetách může být maximálně jeden gram soli na 100 gramů výrobků.

 

"Troufám si odhadnout, že 80 až 90 procent dostupného zboží, které se běžně v občerstvení prodává, prostě té vyhlášce nevyhovuje," myslí se jeden z ředitelů Tomáš Ledvinka. "Dětem chutná nejvíc zakázané ovoce," přidává se ředitelka Renata Schejbalová.

 

 

A podobného názoru jsou i odborníci, kteří upozorňují, že vyhláška vyžene děti do obchodů nebo fastfoodů mimo budovu školy. Proti je i Potravinářská komora, která teď usiluje o změnu vyhlášky.

 

"Děti tady byly v prostoru a prostě oplakávaly velmi bufet a stravu," popsala reakce na změny, které se na školách postupně začaly dít, prodavačka školního bufetu.

 

Podle ministrů školství a zdravotnictví Kateřiny Valachové a Miloslava Ludvíka se zatím provozovatelé bufetů nemusejí bát pokut, kontroly ale prý budou.

 

Lucie Heřmanská/ lud TN.cz