Poplach na Plzeňsku

Nejezte ryby, nezalévejte. Do řek u Plzně unikla nebezpečná chemikálie

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 14.10. 2019 20:15
Téma:

Do Drnového potoka, který je jeden z přítoků řeky Úhlavy, unikla chemická látka na impregnaci dřeva. Pitná voda pro Plzeň podle vodáren ohrožená není, lidé by se ale měli mimo jiné vyhnout rybám z řeky.

K události podle plzeňských vodáren nejspíše došlo v noci ze 7. na 8. října. Řeka Úhlava zásobuje město Plzeň pitnou vodou. Chemikálie se z Úhlavy podle všeho dostala i do Berounky.


Pitná voda prý ohrožená není, ale odborníci varují veřejnost před konzumací ryb z těchto řek. Dále se lidé mají vyvarovat používání této vody ke koupání, napájení dobytka, či k zalévání. Plzeň výpadek nahradila čerpáním vody z Radbuzy.

 

"Lidé se nemusejí obávat toho, že by se jim dostala do kohoutků závadná voda“, uklidňuje generální ředitel Vodáren Plzeň Ludvík Nesnídal. Obavy jsou podle něj zbytečné, technologie na zachycení těchto látek navíc nedávno prošla rekonstrukcí.

 

 

Povodí Vltavy vypustilo o víkendu více vody z přehrady Nýrsko, aby se voda v Úhlavě naředila. "Přesto se dá očekávat negativní vliv na ekosystém a dá se čekat úhyn ryb," sdělila vedoucí odboru životního prostředí plzeňského magistrátu Dagmar Svobodová.

 

"V souvislosti s únikem chemické látky do vodních toků zahájili policisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti," uvedlo město Plzeň na webu. 

 

Lidé najdou aktuální informace o situaci buď na stránkách Plzně či na webu vodáren.

kj TN.cz