Zázrak v Brně

Lékaři popsali porod ženy v mozkové smrti! Malá Eliška už je u táty

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 2.9. 2019 20:35
Téma:

Lékařům ve Fakultní nemocnici Brno se podařilo něco, co nemá podle nich ve světě obdoby. Celých 117 dnů udrželi vitální funkce u těhotné ženy ve stavu mozkové smrti. Císařským řezem pak přivedli na svět zdravou holčičku.

Porod císařským řezem lékaři provedli po téměř 17 týdnech, které žena strávila připojená na přístrojích. V polovině srpna se tak narodila zdravá holčička o váze 2,10 kilogramu. Dostala jméno Eliška. Nyní už je v péči otce.

 

Příběh Elišky a její sedmadvacetileté matky se podle Fakultní nemocnice Brno zapíše do dějin české i světové medicíny. 

 

"Případ je raritní. Zároveň potvrzuje obrovskou sílu počínajícího lidského života a obrovskou sílu těla matky, které danou situaci dokázalo za pomoci lékařů a zdravotních sester skvěle zvládnout a darovat dítěti život, i přes svou vlastní mozkovou smrt," popsal mluvčí nemocnici Pavel Žára.

 

Klinickou smrt mladé matky způsobila cévní vada v mozku a následné krvácení. "Srdeční akce dítěte byla v pořádku," popsal Žára. Úspěšný vývoj plodu podle mluvčího ovlivnilo několik faktorů. "Velmi dobrý zdravotní stav matky před příhodou, včasná pomoc na místě, kvalitní resuscitační péče minutu po minutě všech zdravotníků, kteří se podíleli na péči," řekl mluvčí.

 

Podobných případů se ve světě stalo přibližně dvacet, tento je však údajně výjimečný. "V délce celé hospitalizace, to znamená 117 dnů a s tím související velikosti a zralosti plodu, které se podařilo dosáhnout – více než 2000 gramů, což je ojedinělé," vysvětlil mluvčí.Průběh těhotenství se však neobešel bez problémů. "Čtyřikrát došlo k infekčním komplikacím, které vyžadovaly nasazení cílené léčby antibiotiky, navíc veškeré léky musely být zvoleny s ohledem na vyvíjející se plod a nesměly mít žádné teratogenní účinky (poz. red. – například chemická látka, která může způsobit narušení vývoje orgánů)," popsal Žára.


 

Problémy začaly v prvním těhotenství

Policista Vojtěch a Eva spolu prý měli spokojené manželství. Zdravotní problémy zjistili při prvním těhotenství, kdy Eva utrpěla epileptický záchvat. "Po několika vyšetřeních lékaři zjistili arteriovenózní malformaci v mozku. Po komplikovaném porodu přivedla na svět zdravého chlapečka Matěje a začala s léčbou. Po dvou letech od porodu vše vypadalo v naprostém pořádku, a proto lékaři povolili Evičce další těhotenství," popsala policejní mluvčí Dana Čírtková.

 

Z druhého těhotenství měl pár velkou radost. Vojta ale našel svou ženu doma v bezvědomí, když byla v 16 týdnu těhotenství. "I když pomoc přišla okamžitě, zhoršující se zdravotní stav si vyžadoval její okamžitý transport do brněnské nemocnice, kde ji lékaři dlouhé hodiny vyšetřovali. Zpráva, kterou lékařka Vojtovi sdělila, byla tou nejkrutější zprávou v jeho životě – prasklá céva způsobila masivní krvácení do mozku a už při převozu sanitkou byla prakticky mozkově mrtvá a nebylo jí už pomoci," dodala Čírtková.

 

Sbírka

Tragický příběh rodiny vyvolal velkou vlnu solidarity. Policisté pro svého kolegu zahájili sbírku. Na transparentní účet se scházely příspěvky od lidí napříč republikou. Organizátoři sbírku znovu otevřeli. Dojatý policista Vojtěch za finanční dary poděkoval v prohlášení.

 

"Jen těžko dnes nalézám slova, kterými bych mohl vyjádřit své hluboké a upřímné poděkováni za obrovskou podporu a vlnu solidarity, které se mi ze všech stran dostávalo. Poděkování směřuje za všemi lékaři a zdravotníky, kteří se o Evičku a malou Elišku starali. Právě ta silná podpora mi často dodávala další životní energii, abych to dokázal všechno zvládnout. Pravidelně každý možný volný den jsem jezdil do Brna a seděl u nemocniční postele mé milované manželky a doufal v zázrak. Když jsem nemohl jet já, byl u Evičky každý den někdo z naší rodiny. Především nyní musím být silný a musím tady být pro Elišku a Matýska, kteří mě budou moc potřebovat," řekl Vojtěch Votava. 

Lékaři bojují o život nenarozeného dítěte žena v kómatu

TN.cz