Černožice

Lidé se nepoučili. Na přejezdu, kde zemřela rodina, stále riskují

Petr Brzek
Petr Brzek
Aktualizováno 4.8. 2019 20:39
Téma:

Na železničním přejezdu v Černožicích na Královéhradecku, kde v polovině července zemřela čtyřčlenná rodina, stále riskuje nespočet řidičů - přímo na místě se o tom v neděli přesvědčil i štáb televize Nova. Závory se tam teprve budou montovat, protože přejezd je momentálně v rekonstrukci. Proto tam silničáři umístili značku stop, jenže tu téměř nikdo nerespektuje.

Jede-li vlak osmdesátkou, za vteřinu urazí 22 metrů. Zkříží-li mu cestu auto na přejezdu, jeho řidič moc času na záchranný manévr nemá.

 

Černožický přejezd má jen za červenec čtyři křížky a zdá se, že řidiči tam běžně pokoušejí zákony fyziky. Během půl hodiny natáčení štábem TV Nova každý druhý na stopce nezastavil.

 

Přitom jako by tohle místo nehody přitahovalo "Tady jich bylo. Loni, předloni přejeli nějakého kluka, motorku, traktor," vzpomíná obyvatel Černožic.

 

Přejezd má být brzy bezpečnější. Co nevidět mají být u přejezdu závory. Jejich základy už u kolejiště jsou. Podle obyvatel tam měly být už dávno.

 

Rodina ze Dvora Králové domů nedojela. Viník tragédie není ani po třech týdnech známý. "Čekáme od Drážní inspekce závěry, které by nám mohly objektivně říct, zda signalizační zařízení bylo v chodu či nikoliv," prozradila krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

 

 

O prázdninách by manželé oslavili dvouleté výročí svatby, při které jim šly vlastní děti za družičky. Dům zůstal prázdný, příbuzní ze dvorku uklidili hračky a vrata, na kterých někdo položil růži, zajistili řetězem. "Příjemní, strašně hodné lidé," vzpomíná na ně sousedka.

 

V červenci se na přejezdech stalo 25 nehod, deset lidí zemřelo. To je o pět víc než za stejné období loni. Správa železniční dopravní cesty chce proto do roku 2023 osadit závorami všechny přejezdy na silnicích prvních tříd, 117 takových přejezdů už závory má. Dalších 47 na ně teprve čeká.

vbo TN.cz