Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Pozor na to

Mění se termín výplaty důchodů! Kdy peníze přijdou? PŘEHLED

Důchody - 1
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto

I letos důchodcům v některých termínech přijdou peníze jindy, než jsou zvyklí. Výplatní data ovlivní několik státních svátků. Týkat se to bude všech, kdo pobírají starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchod.

V některých rodinách jsou peníze rozpočítány do poslední koruny a směrem k datu, kdy má přijít výplata nebo důchod. V takovém případě by mohli být v nadcházejících měsících nepříjemně překvapeni. Některé výplatní termíny se totiž mírně posunou.

 

Ve většině měsíců půjde o posun dopředu, lidé tedy svůj starobní, invalidní nebo pozůstalostní (vdovské, vdovecké či sirotčí) dostanou dříve. Jen v případě Velikonočního pondělí vyplatí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) dávku až v úterý.

 

Termíny ovlivní nadcházející státní a ostatní svátky. ČSSZ proto před posunem varuje v souvislosti s blížícími se Velikonocemi. Další svátek, který změní datum výplaty, nastane 8. května na Den vítězství. Posunou se také výplaty kvůli červencovým svátkům a Vánocům.

 

 

Důchody se vyplácejí vždy na měsíc dopředu. Dávky lidem chodí vždy v sudé dny od 2. do 24. daného měsíce. Do různých sociálních zařízení, jako jsou domovy důchodců nebo pečovatelské domy, posílá ČSSZ důchody 15. den v měsíci.

 

 

 

Lidé mohou důchod dostávat na bakovní účet nebo v hotovosti prostřednictvím České pošty na adresu bydliště. Způsob výplaty se dá kdykoliv změnit, stačí o to požádat ČSSZ. Loni stát vyplácel téměř tři miliony důchodů.

epa TN.cz