srovnání v EU

V EU jsme chudí příbuzní. Maláčová chce rekordně zvýšit minimální mzdu

Jana Maláčová
Zdroj: Profimedia, Petr Horník / Právo
Ministryně práce Jana Maláčová
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 22.10. 2019 19:14

Podle ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD) jsou Češi jen chudými příbuznými v Evropě. Vadí jí nízká minimální mzda, která je šestá nejnižší v Evropské unii.

V hledáčku socialistické ministryně práce Jany Maláčové se objevila minimální mzda. Maláčovou pobuřuje její nízká výše, a to hlavně ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie. Minimální mzda v Česku je v současnosti 13 350 korun.


"Už mě vážně nebaví, že nás má Evropa za chudé příbuzné. Vás ano? Opravdu je nutné stále dokolečka vysvětlovat, že Češi si zaslouží lepší výplatu? Makají stejně jako jinde, kolikrát i víc!" prohlásila Maláčová.

 

Srovnání minimálních mezd v EU 2019:


Hůře než Češi jsou na tom jen Bulhaři, Lotyši, Rumuni, Maďaři a Chorvati. Minimální mzda v Bulharsku je v přepočtu necelých 7400 korun. Česká republika je ale zároveň sedmou zemí s nejnižšími životními náklady, ty se pohybují asi na dvou třetinách průměru Evropské unie.

 

Podle Maláčové je s tím třeba něco dělat. Slováci a Poláci už připravují navýšení minimální mzdy. "Navrhuji zvýšení minimální mzdy na 14 700 korun. Nechci, aby Česko bylo posledním ostrůvkem levné práce ve střední Evropě!" doplnila. 


Zvýšení o 1350 korun by bylo rekordním posunem minimální mzdy. Ta se od roku 1991 zvyšuje téměř každý rok. Naposledy v lednu se zvedla o 1150 Kč na současnou částku 13 350 korun.

TN.cz