Příroda kouzlí

Modrý přísvit i ledopád. Tohle jsou nejkrásnější jeskyně Evropy

Nejkrásnější jeskyně v Evropě
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Téma:

Pro spoustu lidí se letní dovolená rovná pobytu na sluníčku. Pokud se ovšem tepla a svitu nabažíte, můžete se vypravit na výlet někam, kde je naopak chládek - třeba do jeskyně. Přinášíme přehled pěti nejkrásnějších v Evropě.

1. Jeskyně Benagil, Portugalsko

 

Systém jeskyní v regionu Algarve je unikátní tím, že turisty tu místo temných podzemních slují čekají úchvatné průzory nabízející pohled na mořské vlny. Nejsnáz se sem dostanete lodí, ale připádlovat se sem dá i na paddleboardu. Poblíž je i krásná pláž.

 

2. Modrá jeskyně (Modra špilja), Biševo, Chorvatsko

 

Tahle mořská jeskyně na ostrově Biševo vypadá jako z jiného světa. Čarovné modré odstíny jsou výsledkem lomu slunečních paprsků, světlo sem totiž vniká otvorem pod hladinou.

 

Jak upozorňuje britský Daily Mirror, dechberoucí přírodní úkaz je opravdovým magnetem na turisty, a proto je dobrý nápad si výlet lodí třeba ze Splitu sehnat co nejdřív.

 

GALERIE: Nejkrásnější jeskyně

1
/
10
Zdroj: Getty Images
Nejkrásnější jeskyně - Benagil - Portugalsko

 

3. Křišťálové jeskyně, Vatnajökull, Island

 

Pokud máte raději dovolenou v chladnějších končinách, zkuste křišťálové jeskyně na Islandu ve Vatnajökullu. Ty vedou skrz ledovce a tím pádem nabízejí unikátní zážitek. Jsou docela daleko od civilizace, ale přesto není problém sehnat si průvodce, který se tu vyzná.

 

4. Ledová jeskyně Eisriesenwelt, Rakousko

 

Tahle přírodní, vápencovo-ledová jeskyně u našich jižních sousedů ve Werfenu je považována za největší svého druhu na světě.

 

 

Prohlídka zabere hodně času, klidně i několik hodin. Ledové království přitom bylo lidským očím dlouho skryté, komplex se povedlo objevit až na konci 19. století.

 

5. Modrá jeskyně (Grotta Azzurra), Capri, Itálie

 

Svoji modrou jeskyni mají i Italové. A stejně jako ta chorvatská, i tahle je na ostrově. A patří k největším tahákům na Capri - za křišťálově modrou vodou sem míří davy turistů.

 

Vchod do jeskyně je velmi malý a úzký, takže je místo přístupné pouze na malých pramicích a návštěvníci se často musejí krčit, aby projeli.

pez TN.cz