Smutný pohled

Moře vyplavilo na břeh desítky kytovců! Odborníci nechápou

Velryby na Islandu - 2
Zdroj: APTN
Kytovců na pláži si všiml pilot helikoptéry
Téma:

Desítky kulohlavců, což je druh podobný delfínům, vyplavilo moře na pláž u Löngufjöruru na západě Islandu. Všiml si jich pilot, který nad oblastí přelétal při vyhlídkovém letu s turisty.

Pilot David Schwarzhans si ve čtvrtek spolu s pasažéry vyhlídkového letu helikoptérou všiml více než 50 vyplavených kulohlavců. Jejich těla ležela na pláži u města Löngufjörur, některá už byla částečně zasypaná pískem.

 

Podle Schwarzhanse mohlo být mrtvol na pláži ještě více. "Ležely na jednom místě. Byl to velmi smutný pohled," citoval pilota portál Daily Mail. Kulohlavci zřejmě podle odborníků plavali kolem pobřeží, když je vlna vyplavila na pláž, kde zemřeli na dehydrataci.

 

Proč se kytovci dostali tak blízko k břehu, ale není jasné. Nejde ale o první takový případ z této oblasti. Loni místní zahnali velkou skupinu kulohlavců, kteří mířili k pobřeží na opačné straně poloostova Snæfellsnes.

 

 

Kulohlavci jsou známí tím, že se zdržují v početných skupinách až o stovkách jedinců, přestože jiní kytovci tak "společenští" nejsou. Je to druh příbuzný delfínům, oproti nim má ale rozšířenou přední část hlavy.

 

Jsou tradičně loveni obyvateli Faerských ostrovů, přestože podle odborníků jejich maso obsahuje vysoké koncentrace nebezpečných látek a ohrožuje lidské zdraví.

 

 

GALERIE: Kytovci vyplavení na břeh na Islandu

1
/
3
Zdroj: APTN
Velryby na Islandu - 3

epa TN.cz