MIGRACE ZVÍŘAT

V Českém ráji našli mrtvou vlčici. Vlků přibývá, často končí pod koly aut

Téma:

Zhruba roční samici vlka zřejmě srazilo auto ve středu u Turnova v Českém ráji. Zvíře převezli ochránci přírody na pitvu a k prozkoumání experty z České zemědělské univerzity v Praze. Jen v loňském roce byli na českých silnicích sraženi tři vlci.

Aleš Vorel z České zemědělské univerzity je přesvědčený, pod koly auta skončila migrující samice vlka. Do které smečky patřila, by měla určit pitva a následné rozbory DNA. Zatím vše nasvědčuje tomu, že se jedná o mladou, 34 kilogramů vážící vlčici, patrně ze smečky z Ralska. Podle prvního ohledání experty měla zlomený vaz a zraněním okamžitě podlehla. Proto se domnívají, že zemřela po srážce s autem.


Jen vloni zemřely pod koly aut tři tyto vzácné šelmy. V únoru v národním parku České Švýcarsko, v březnu v Kuřívodech na Českolipsku a v dubnu další vlk na dálnici u Mladé Boleslavi. Genetické testy prokázaly, že se jednalo o migrujícího jedince z Polska.

 

 


"Je to vysoce mobilní zvíře. Vlci za noc uběhnou desítky kilometrů a musí přeběhnout několikrát silnici. Každý denně čelí nějakým rizikům a střetům s dopravou," řekl Aleš Vorel.


Populace vlků se neustále zvyšuje. V Česku jich už žije kolem stovky. Letos v únoru chystají ochránci zvířat historicky první odchyty vlků. Zvířata dostanou elektronický čip, který umožní sledování jejich pohybu v přírodě.
 

Související témata:
Barbara Lakotová/rod TN.cz