Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Selhání lékařů

Muž dostal při transfuzi jinou krev. Po pěti týdnech zemřel!

Transfuze
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto

Slovenská policie vyšetřuje podezřelou smrt pacienta v košické nemocnici. 51letý Pavol měl zemřít poté, co mu lékaři dali transfuzi nesprávné krve. Zatím není jasné, zda právě tato chyba stála muže život. Nemocnice už propustila tři zaměstnance.

Pavol Palčo přišel do košické nemocnice se zápalem plic. Lékaři zjistili, že na plicích má vodu, kterou museli chirurgicky odsát. Při zákroku ztratil tolik krve, že musel dostat transfuzi. Právě tehdy měli lékaři udělat chybu a místo krve skupiny 0+ mu do oběhu dali skupinu B+.

 

Na případ upozornil portál tvnoviny.sk, který má k dispozici i zápis z mimořádného zasedání Transfuzní komise Univerzitní nemocnice Louise Pasteura, v níž k podezřelému úmrtí došlo. Komise ve zprávě poukázala na pochybení a žádala vyvození osobní odpovědnosti.

 

K podání nesprávné krevní transfuze podle závěrů Komise došlo z důvodu "záměny vzorků na oddělení II. chirurgické kliniky nemocnice". Mluvčí nemocnice portálu potvrdila, že pacient zemřel pět týdnů po zákroku. Oficiální příčinou smrti bylo ale selhání jater.

 

 

Pavolova dcera Petra portálu popsala, že mu po transfuzi začaly sehávat orgány, kvůli čemuž ho přesunuli na ARO. Poté, co se jeho stav zlepšil, ho měli přesunout zpět na chirurgii, kde mu ale začala selhávat játra a zemřel. V košické nemocnici Pavol strávil téměř dva měsíce.

 

Nemocnice podle informací portálu propustila tři zaměstnance. Lékaři mají povinnost před podáním transfuze udělat tzv. bedside test, kterým se potvrdí krevní skupina pacienta. Podle zprávy Komise tento test buď lékaři vůbec neudělali, nebo ho špatně vyhodnotili.

 

"Vyjadřujeme hlubokou lítost nad daným případem a i touto cestou se omlouváme. Přeškolili jsme transfuzní lékaře a sestry v oblasti zásad správné praxe odběru a označování vzorků, změnili jsme povinnost archivování bedside testů. Uvedeného případu je nám nesmírně líto," sdělila mluvčí nemocnice Ivana Stašková.

 

 

Případ kromě samotné nemocnice řeší také Úřad pro dohled nad zdravotní péčí, ministerstvo zdravotnictví a slovenská policie. "Bylo zahájeno trestní stíhání pro trestný čin ublížení na zdraví. Není vyloučené, že po ukončení vyšetřování může dojít ke změně právní kvalifikace," napsali policisté na facebook.

epa TN.cz