pověry a tradice

Na Bílou sobotu zatřeste stromy! Mělo by se vám to bohatě vyplatit

Bílá sobota
Zdroj: Profimedia
Téma:

Bílá sobota, která přichází po Velkém pátku, je pro většinu rodin druhým dnem z prodlouženého víkendu a pokud přeje počasí, je to skvělá příležitost vyrazit na výlet do přírody, za sportem nebo po památkách. Pojďme si připomenout zvyky a tradice, které Bílou sobotu provázejí.

Bílá sobota byla druhým dnem, kdy ležel Ježíš v hrobě. Celý den se tak nesl ve smutku a tichém rozjímání. V tento den se nekonají žádné bohoslužby, neslavily se žádné svátosti kromě pomazání nemocných a svátosti smíření. Po západu slunce však už začíná Velká noc. O té vstal Ježíš Kristus z mrtvých.

 

Na Bílou sobotu bývalo vždy zvykem vymetat hmyz z domu za zvuku kostelních zvonů. Metlo se novým koštětem, aby bylo stavení po celý rok čisté.

 

Domácnosti uhasínaly svá ohniště. Před kostelem se světil oheň a do plamenů každá rodina přispěla svým polínkem. Když kněz oheň posvětil, vzala si hospodyňka žhavé polínko a zažehla jím oheň ve stavení. Z ohořelých dřívek se pak vytvářely křížky, které se zapichovaly do pole, aby bylo úrodné.

 

Pokud chcete, aby se letos zadařilo vašemu ovoci, měli byste v tento den zatřást ovocnými stromy. Pověra tvrdí, že se pak probudí k životu. Podle webu ceskevelikonoce.cz následně budou mít stromy bohatou ovocnou úrodu.

 

 

Bílou sobotu provází i mnoho lokálních zvyků. Na Bydžovsku se například časně ráno před východem slunce umývala děvčata rosou. Měla pak mít po celý rok čistou pleť a žádné pihy.

 

Hospodyňky mohou v tento den upéct mazanec a velikonočního beránka, dívky mohou začít zdobit vajíčka a chlapci se mají dnes vydat na vrbové proutí, ze kterého pak upletou velikonoční pomlázku.

Související témata:
mj TN.cz