Karambol v Ruzyni

V Praze se srazila dvě letadla Smartwings, vezla skoro 300 lidí

Téma:

Na pražském Letišti Václava Havla se v pátek kolem poledne srazila dvě letadla, obě patřící do flotily Smartwings. Kvůli nehodě nejméně další tři spoje nabraly zpoždění. Provoz na letišti přerušen nebyl.

"Obě letadla už byla odtažena zpátky k terminálu, takže už je volná i pojezdová dráha. Ze tří letounů, které uvázly za nimi, už dva odletěly a třetí by měl vzlétnout každou chvíli," řekl TN.cz krátce před 15. hodinou mluvčí letiště Roman Pacvoň.

 

"Při pojíždění po pojezdových drahách došlo ke kontaktu dvou letadel - konec křídla jednoho zavadil o koncovou část druhého stroje. Cestující jsou všichni v pořádku, provoz na letišti není omezen, další spoje odlétají a přilétají," informoval před 14. hodinou Pacvoň.

 

Z komunikace obou letadel s řídící věží vyplývá, že jeden z kapitánů kontakt mezi stroji zaregistroval, zastavil a vše ohlásil.

 

 

"Oba stroje patří do flotily Smartwings, jde o boeingy 737-800. Rozsah škod zatím neznáme," uvedla pro TN.cz těsně před 14. hodinou mluvčí aerolinek Vladimíra Dufková. Následně doplnila, že cestující z Prahy odletí náhradními letadly. V obou jich podle Dufkové sedělo celkem 278 - 160 v jednom a 118 ve druhém. Cestující na Madeiru odletěli krátce před 16. hodinou, do Monastiru pak po půl šesté.

 

 

"Na místě máme jen inspektora, podle mých informací nejsou po nehodě žádní zranění," řekla TN.cz ve 13:30 mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

 

Věži, někdo do nás narazil!

Nehodu nahlásil pilot letadla mířícího do Monastiru. Což byl letoun, který si na léto i s posádkou pronajaly Smartwings od americké společnosti Swiftair. "Skytravel (volací znak Smartwings, pozn. red.) 2858, zastavili jsme. Cítili jsme, že asi někdo narazil do našeho ocasu," hlásil pilot věži.

 

To potvrdil i pilot druhého letadla. "To jsme byli my. Skytravel 5 Foxtrot India. To jsme byli my, promiňte," reagoval. Překvapený dispečer se zeptal, co se stalo.


GALERIE: Kolize letounů Smartwings na pražském letišti

1
/
4
Zdroj: ČTK
Nehoda letadel na pražském letišti

 

"Věž, to jsme byli my, 5 Foxtrot India. Takže jsme je vzali trošku, kousek jejich stabilizátoru, takže se musíme teď vrátit oba," oznámil dispečerovi pilot letadla na Madeiru.

 

Byli jste v jednom z letadel? Ozvěte se nám na telefonní číslo 606 09 09 09 nebo na e-mail zpravy@nova.cz. Děkujeme!

 

Dispečer oběma letounům nařídil, aby zůstaly stát na místě. Pilot letounu do Monastiru zažádal o návrat k terminálu, aby mohla údržba letadlo zkontrolovat. "Jestli je do nás letadlo za námi stále naražené, budeme potřebovat pozemní personál, aby je odtlačili. Pokud ne, můžeme pojíždět," hlásil pilot. Dispečer je vyzval, aby zůstali na místě.

 

Za sraženými letadly ale byla celá řada dalších strojů pojíždějících na start. "Vueling 8653, Skytravel 1DI, Ryanair 43X v tuto chvíli blíže neurčené zpoždění kvůli incidentům dvou letadel před vámi," hlásil čekajícím strojům dispečer.

 

VIDEO: Poškozená letadla museli odtáhnout

 

Pilot letounu na Madeiru hlásil, že je potřeba někdo, kdo oběma pilotům poradí, jak pojíždět, aby se škody ještě nezhoršily. "Věž, Foxtrot India, my asi potřebujeme někoho, kdo by nás navedl. My jsme vedle sebe. Oni kluci by mohli zatočit doprava a v podstatě uvolnit. My nejsme schopni popojíždět ani dopředu, ani dozadu."

 

"V pořádku, zůstaňte v současné pozici, Vysíláme požární vozy, oni tam za vámi jedou, toto je letecká nehoda, takže čekejte a já vás zavolám," odpověděl dispečer.
 

Poslechněte si komunikaci pilotů s řídící věží:

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz