české pověry

Na Velký pátek se otevírají skály! Zajistí vám peníze po celý rok

Téma:

Velký pátek přináší magické síly, které otevírají poklady v horách. Také by se na tento den měl držet půst a neprat prádlo. Raději byste si ani neměli půjčovat různé věci, mohly by být očarované. A pokud máte rádi ranní koupel, neuděláte špatně. Ta vás totiž očistí od nemocí.

Na 19. dubna připadá letos státní svátek, a to Velký pátek. Tento den je připomínkou smrti Ježíše Krista, a proto je většinou znamením smutku a ticha. Výzdoba na kostelech byla chudá, bez svící nebo květin na oltáři. Písně se také zpívaly bez varhan a nebily ani zvony, informoval web ceske-tradice.cz.

 

Lidé si mohou od roku 2016 na Velký pátek užít den volna, jelikož byl uznán státním svátkem. Vyrazte ideálně někam na výlet. Nejlépe k horám nebo ke skalám, protože se právě v tento den podle pověry otevírají kvůli magickým silám a vydávají poklady. Poklady však může vzít jen čistá duše.Z hory Blaník zase vylézají Blaničtí rytíři.

 

Nesmí se také prát prádlo, podle pověry by bylo namáčeno do Kristovy krve. Pokud chcete být ochráněni před blesky, měli byste si ušít košile z pašijových nití. Ty se dříve také předly z toho důvodu, aby byli lidé chráněni před zlými duchy.

 

 

Pokud chcete být zbaveni nemocí, měli byste se hned po probuzení umýt v potoce. Nemělo by se ani zametat nebo péct. Na Kladensku bylo třeba zvykem i pojídání čočky, která měla přinést do domu peníze. Velký pátek je však podle církevního zvyku dnem půstu.

 

Dříve se také chlapci potápěli a snažili se zuby vytáhnout kamínek, který pak hodili levou rukou za hlavu. Podle pověsti je to mělo ochránit před bolestí zubů. Důležité je si v tento den od nikoho nic nepůjčovat, věci by mohly být podle pověry očarované.

 

Podívejte se na reportáž o barvení vajíček z Televizních novin:

 

 

reg TN.cz