ČOI

Nakupujete dárky přes internet? Na tyto e-shopy si dejte pozor! PŘEHLED

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 21:06
3.11. 2020 19:19
Téma:

Vánoce se kvapem blíží. Kvůli opatřením, která zavedla vláda proti šíření koronaviru, však lidé nemohou jako každý rok už nyní shánět dárky v nákupních centrech a kamenných obchodech. Řada z nich se proto uchýlila k nakupování přes internet. Česká obchodní inspekce proto zveřejnila seznam e-shopů, na které by si lidé měli dát pozor. Počet podvedených lidí totiž raketově roste, už teď překonal loňský rok.

Pan Sotak se chtěl blýsknout v nové bundě - zlevněné z pěti tisíc na půlku. "To nebola ani pravá koža, ani ekokoža, to byl obyčajný šmejd," zoufá si teď Jozef Sotak.

 

Není zdaleka jediný, kdo naletěl. "Objednal jsem si chytré hodinky. Přestaly fungovat a oni mě odkázali se zárukou na nějakou čínskou společnost. Jsou to hajzlové, normální šmejdi," zuří Vladimír Hošek ze Semil, který hodinky pořídil přes e-shop.

 

Objevil se také nový druh podvodů. "Úplně novým fenoménem jsou zdravotní portály, kde lékař, který je smyšlený, vykládá o tom, jak pomoci proti cukrovce, rakovině, obezitě i proti covidu," vysvětluje mluvčí obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

 

Velký přehled rizikových e-shopů:

 

Tabulka - rizikové e-shopy 2020 [pdf]

 

Třeba Petr Kysela z Liberce si koupil dezinfekční světlo proti bakteriím s UV zářením a s e-shopem si už půl roku dopisuje.

 

Inspekce už zahájila mnoho správních řízení. Výsledkem budou až pětimilionové pokuty. Jen loni se na inspekci obrátilo přes 5600 podvedených.

 

 

"To číslo jsme právě překonali. Letos ten počet stížností na internetový prodej bude rekordní. Apelujeme na spotřebitele, aby používali zdravý rozum, aby nenakupovali hlavně na anonymních webech," nabádá Fröhlich k opatrnosti.

 

"Česká obchodní inspekce si uvědomuje, že spotřebitelé jsou často při nákupu přes internet zklamaní, a proto vedle kontrol přichází i se základními radami pro spotřebitele, aby zbytečně nenaletěli,“ přizvukuje ústřední ředitel České obchodní inspekce (ČOI) Mojmír Bezecný.


Je velmi důležité dávat si pozor a vyhnout se především e-shopům, které nemají uvedené kontaktní údaje, nebo důvěryhodného provozovatele. ČOI proto každý rok přidává na svůj seznam, jehož kompletní podobu naleznete na www.rizikove.cz, problémové obchody.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz