Zvýšení bezpečnosti

České dráhy: Za nehody nemůžeme, selhali strojvůdci

Vedení Českých drah se v úterý sešlo kvůli častým nehodám a pochybením na železnici. Posledním takovým případem je úterní srážka dvou vlaků na brněnském hlavním nádraží. Při nehodě se zranilo 23 lidí, patnáct jich skončilo v nemocnici.

České dráhy provedly od minulého týdne 300 namátkových kontrol strojvůdců. "Všechny mimořádné události důkladně vyšetřujeme, ale první výsledky ukazují, že se nejedná o žádnou systémovou chybu v provozních pravidlech. Jedná se ve všech případech o selhání práce strojvedoucího," řekl po setkání generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec. Systém je prý podle něj nastavený dobře.

 

Úterní srážka vlaků v Brně je jen jednou z několika nehod, které se na dráze za poslední dobu udály. V únoru se Drážní inspekce musela zabývat vlakem, který u Velkého Meziříčí ujel s cestujícími bez strojvedoucího šest kilometrů. O několik dní později se málem srazily dvě soupravy na Plzeňsku.

 


V sobotu 23. února u Českých Budějovic do sebe vrazily posunovací lokomotivy. Minulý týden se střetl vlak a lokomotiva v Havlíčkově Brodě. Toto pondělí se u havárie dvou vlaků u Ronova nad Doubravou zranilo pět lidí.


České dráhy již dříve prohlásily, že chtějí zvýšit kontrolu práce strojvedoucích, podobně se vyjádřilo i ministerstvo dopravy. 

rod TN.cz