Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Finanční injekce

Čekáte miminko? Na tyto příspěvky máte nárok! PŘEHLED

Dávky
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz

3. Rodičovský příspěvek


Na rodičovský příspěvek mají nárok všichni rodiče. V současné době si mohou zažádat o celkem 220 000 Kč, rodiny s dvojčaty či vícerčaty pak 330 000 Kč. Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc plánuje od roku 2019 příspěvky navýšit na 260 000 Kč, resp. 390 000 Kč u vícerčat.


Rodičovský příspěvek se vyřizuje na úřadu práce a lze ho brát až do vyčerpání limitu, nejdéle však do doby, kdy dítěti budou čtyři roky.


Pokud měla matka nárok na peněžitou pomoc v mateřství, je ideální, když začne žádost o rodičovský příspěvek řešit ve čtvrtém měsíci dítěte. Na úřad práce, pod který spadáte, si vezměte rodný list dítěte, průkaz totožnosti a především vyplněný formulář žádosti o rodičovský příspěvek a potvrzení o nároku na mateřskou. Ty matky, které pobíraly mateřskou, si mohou určit, jak rychle celkovou sumu vyčerpají. Přeci jen je zde ale omezení - rodičovský příspěvek nesmí být vyšší než měsíční mateřská.

 


Pokud maminka mateřskou nepobírala, může čerpat rodičovský příspěvek ihned po narození dítěte. Bude pro ni ale platit maximální limit 7 600 Kč za měsíc. Na úřad práce si pak vezme občanský průkaz, rodný list dítěte a žádost o rodičovský příspěvek.

Na rodičovský příspěvek může mít nárok i otec! Je to podobné jako s mateřskou - musí mít s ženou písemnou dohodu o tom, že o dítě bude pečovat on. Žena tak v tomto případě může dále studovat, plnohodnotně pracovat nebo podnikat.


Ten, kdo pobírá rodičovský příspěvek, si sice může libovolně přivydělávat nebo vykonávat předchozí zaměstnání, podmínkou však je, že musí zabezpečit péči o dítě - tedy po dobu jeho nepřítomnosti ho svěřit prarodičům, chůvě nebo předškolnímu zařízení.


Dávejte ale pozor! U dětí mladších dvou let totiž platí, že mohou takové zařízení navštěvovat maximálně 46 hodin měsíčně, jinak o příspěvek přijdete! Kolik hodin dítě tráví v jeslích, musíte doložit v potvrzení o návštěvě jeslí nebo mateřské školy, které pak odevzdáte na úřadu práce a sociálních věcí. Pokud je dítě vážně nemocné či postižené, může v takovém zařízení strávit čtyři hodiny denně. Je ale opět potřeba prokázat zdravotní stav dítěte.

nor TN.cz