změna

NOVÉ JÍZDNÍ ŘÁDY: Moravskoslezský kraj

Jízdní řády a změny
Zdroj: TV Nova

Změny jízdních řádů pro Moravskoslezský kraj platné od 13. prosince 2015

Upravené příměstské linky S2, S3 a S4

Nově povede linka S2 z Mostů u Jablunkova přes Bohumín do Ostravy, linka S3 na trase Bohumín – Ostrava – Studénka – Suchdol nad Odrou a nová linka S4 zajistí spojení Bohumín – Ostrava – Studénka – Mošnov, Ostrava Airport.

 

Linka S4:

Osobní vlaky z Bohumína a Ostravy do stanice Mošnov, Ostrava Airport pojedou v nezávislých časových polohách na lince S2 a S3. Hlavním důvodem je zajištění návozu i odvozu cestujících z průmyslové zóny Mošnov na všechny směny a zároveň zajištění spojení na vybrané letecké spoje. Denně pojede 8 párů pravidelných a 1 pár sezónních osobních vlaků, který zabezpečí v letním období spojení od charterových letů. Dále se předpokládá vypravení dalších posilových vlaků v rámci dnů NATO 17. a 18. září 2016. Osobní vlaky linky S4 budou začínat či končit na ostravském hlavním nádraží, zde bude přípoj od osobních vlaků linky S2 z Mostů u Jablunkova a opačně.
Na všechny spoje linky S4 vyjede nová dvouvozová elektrická jednotka RegioPanter s kapacitou 147 míst k sezení, z toho 9 míst v 1. vozové třídě. Proti současným nasazovaným jednotkám 471 CityElefant se přiblíží kapacita soupravy reálné frekvenci cestujících.

 

Linka S3:

Osobní vlaky mezi Hranicemi na Moravě a Suchdolem nad Odrou objednávají Moravskoslezský kraj spolu s Olomouckým. Olomoucký krajský úřad upřednostnil vlaky linky Vsetín – Hranice na Moravě – Přerov – Olomouc. Omezily se tím osobní vlaky z Hranic na Moravě do Bohumína. Většina jede jen z Hranic na Moravě do Suchdolu nad Odrou, kde je zajištěn přípoj na rychlíky mezi Brnem a Bohumínem. Podobná situace je i v opačném směru, kdy po příjezdu rychlíku z Bohumína do Brna jede osobní vlak do Hranic na Moravě. Na většině osobních vlaků z Bohumína, Ostravy do Studénky, Suchdolu nad Odrou (linka S3) bude nasazen nový dvouvozový RegioPanter.

 

Další jednotka 471 CityElefant a upravené časové polohy spěšných a osobních vlaků z Opavy východ do Ostravy, Českého Těšína (linka R1 a S1):

Vzhledem k uspíšení rychlíků linky R10 z Ostravy přes Opavu a Krnov do Olomouce (v úseku Ostrava – Opava) a zpět, pojedou spěšné vlaky linky R1 z Opavy východ o cca 50 minut později. Osobní vlaky pak pojedou z Opavy východ přibližně o 15 minut později. Díky nasazení nových jednotek RegioPanter a zkrácení linky S2 z Mostů u Jablunkova do Ostravy hl n. dojde k uvolnění jedné jednotky CityElefant, která bude nasazena na osobní vlaky linky S1 z Opavy přes Ostravu, Havířov do Českého Těšína.

 

Nové mezistátní osobní vlaky do Polska:

Ve spolupráci se Slezským vojvodstvím a polským dopravcem Koleje Ślaskie pojedou 4 páry osobních vlaků v polské elektrické jednotce EN57 z Bohumína do Katowic / Racibórze / Rybniku a zpět přes Chalupki. Mezi Frýdkem-Místkem, Českým Těšínem a Cieszynem pojede 6 párů osobních vlaků v denním dvouhodinovém intervalu motorovou soupravou Regionova.

 

Předpokládaná nepřetržitá výluka Krnov – Opava východ:

Vzhledem k plánované modernizaci tratě z Krnova do Opavy východ se předpokládá od 1. března do 7. prosince 2016 nepřetržitá výluka s náhradní autobusovou dopravou podle výlukového jízdního řádu.

 

Nová zastávka Havířov střed

Na trati 321 Opava – Ostrava – Český Těšín se v průběhu roku 2016 předpokládá výstavba a otevření nové zastávky Havířov střed (mezi stanicemi Havířov a Havířov-Suchá).
Změny v jízdním řádu na jednotlivých tratích v Moravskoslezském kraji
Na tratích, které nejsou v přehledu zmiňovány, nedochází k podstatnějším změnám.

 

Trať 270 Bohumín – Přerov:

Objednávka dálkových vlaků ovlivní časové polohy vlaků na trati 321. O cca 12 – 16 minut později budou dojíždět osobní vlaky od Opavy východ, spěšné vlaky směr Český Těšín přibližně o 48 minut později.
S ohledem na kapacitu trati a jízdu vlaků dalších dopravců se musí upravit regionální vlaky směr Studénka, u některých dochází k prodloužení jejich pobytu v Ostravě-Svinově na 11 minut.
Osobní vlaky mezi Hranicemi na Moravě a Suchdolem nad Odrou objednávají Moravskoslezský kraj spolu s Olomouckým. Olomoucký krajský úřad upřednostnil vlaky linky Vsetín – Hranice na Moravě – Přerov – Olomouc hl.n. Omezily se tím osobní vlaky z Hranic na Moravě do Bohumína. Většina jede jen z Hranic na Moravě do Suchdolu nad Odrou, kde je zajištěn přípoj na rychlíky mezi Brnem a Bohumínem. Podobná situace je i v opačném směru, kdy po příjezdu rychlíku z Bohumína do Brna jede osobní vlak do Hranic na Moravě. Na většině osobních vlaků z Bohumína, Ostravy do Studénky, Suchdolu nad Odrou (linka S3) bude nasazena nová dvouvozová elektrická jednotka RegioPanter.
Přestup mezi vlaky od Mostů u Jablunkova a valak směr Studénka se uskuteční na ostravském hlavním nádraží a dle možností půjde o přestup v rámci stejného nástupiště. Díky této změně se uvolní jedna jednotka CityElefant, která bude nasazena na vlaky mezi Opavou a Českým Těšínem.
Vlak Os 3300 (dnes z Bohumína ve 4:00) jede dle požadavku Olomouckého kraje ze Studénky jako přípoj od vlaku Os 3050 směr Mošnov ve 4:14, s dojezdem do Hranic na Moravě ve 4:47, zajištěn je přípoj na Valašské Meziříčí.
V trase vlaku Os 2900 z Čadce dojíždí nově do Ostravy-Svinova vlak Os 2960 z Českého Těšína, který zde obrací na vlak Os 2925 směr Mosty u Jablunkova a zároveň vytváří v pracovní dny mimo vánoční svátky přípoj na výchozí vlak Os 3304 (odjezd v 6:30) do Hranic na Moravě.
Nově od 7:23 bude v hodinovém intervalu na ostravské hlavní nádraží dojíždět osobní vlak od Mostů u Jablunkova a Českého Těšína. Zde jízdu ukončí a ve 35. minutu příslušné hodiny vyjede opačným směrem do Mostů u Jablunkova.
Od těchto vlaků jedou na základě objednávky vlaky v rozmezí od 27. do 30. minuty ve směru Ostrava- Svinov, Studénka, Mošnov, Ostrava Airport, případně Suchdol nad Odrou. Do stanice Mošnov, Ostrava Airport dojíždějí na všechny tři pracovní směny průmyslové zóny.

 

Trať 276 Suchdol nad Odrou – Budišov nad Budišovkou:

Na všech odbočných tratích v Suchdolu jsou upraveny časy podle návazností na trati 270. Dochází k drobným datovým omezením vlaků.

 

Trať 320 Bohumín – Mosty u Jablunkova:

Vlak Os 2921 pojede v úseku Bohumín (4:43) – Český Těšín (5:20) denně.
Posouvá se odjezd vlaku Os 2957 z Bohumína na 22:55, obnoví se návaznost od SC 517.
Dnešní vlak Os 2954 je rozdělen na dva. Z Mostů u Jablunkova do Českého Těšína jako Os 2976 jednotkou CityElefant. V Českém Těšíně je (pondělí až čtvrtek, mimo hlavní prázdniny) přestup do klasické soupravy. V ostatní dny pokračuje bez přestupu v soupravě vlaku Os 2976 do Ostravy-Svinova.

 

Trať 321 Opava východ – Ostrava-Svinov – Český Těšín:

Dochází k úpravě časů rychlíků linky R10 z Ostravy přes Opavu, Krnov do Olomouce (v úseku Ostrava – Opava). Rychlíky pojedou v posunutém čase, dojezdy do Ostravy-Svinova v 57. minutu a odjezdy ve 2. minutu (místo 6. a 9. minutu). Tento časový posun má dopad na jednokolejnou trať Ostrava-Svinov – Opava východ.
Spěšné vlaky z Opavy do Českého Těšína, které byly vedeny v lichou hodinu a 20. minutu, jsou vedeny v sudou hodinu a 8. minutu.
Osobní vlaky z Opavy východu dojíždějící do Ostravy-Svinova 1. nebo 2. minutu budou nově dojíždět v minutu 12. nebo 16. Úpravy si vyžaduje krácení pobytu vlaků ve Svinově, a to pouze na 6 nebo 10 minut.
Do Opavy východu odjíždí osobní vlaky ve 41. minutu.
V úseku Opava východ – Ostrava-Svinov bude zrušen „zrychlený“ osobní vlak 3403 (Opava východ 5:39, Ostrava-Svinov 6:07). Cestující z Opavy mohou náhradně využít vlak IC 514 „Opava“ (Opava východ 5:51, Ostrava-Svinov 6:14), ve kterém v tomto úseku není nutná povinná rezervace a platí také doklady ODIS.
Z Ostravy-Svinova (4:32) do Opavy východu (4:56) se ruší spěšný vlak 1600. Cestující mohou náhradně využít osobní vlak 3442 (Ostrava-Svinov 4:42, Opava východ 5:18).
Osobní vlak 3423 z Opavy východu v 15:42 pojede jen v pracovní dny a sobotu, v neděli (vlivem jízdy vlaku IC 542 „Vladislav Vančura“) pojede již v 15:18 jako osobní vlak 3447.
V průběhu platnosti nového jízdního řádu by měla být zprovozněna nová zastávka Havířov střed.

 

Trať 323 Ostrava – Valašské Meziříčí:

Osobní vlak 3120 z Frýdku-Místku (5:00) do Frenštátu pod Radhoštěm město (5:47) pojede nově i v sobotu a neděli.

 

Trať 326 Dětmarovice – Petrovice u Karviné:

Vlaky Os 3036/3037 (z Petrovic u Karviné v 15:39) pojede jen v pracovní dny. Naproti tomu vlaky Os 3040/3041 jedou denně.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz