POHLED DO BUDOUCNOSTI

V Rakousku testují létající taxi. Cestující přemisťuje unikátní dron

Air Taxi EHang 216 - 2
Zdroj: Profimedia

Rakouská letecká společnost minulý čtvrtek poprvé představila dron převážející lidi. Jedná se o vůbec první případ takzvaného ‘létajícího taxi‘ bez řidiče v Evropě. S pomocí čínských vývojářů tak ve Vídni proběhl první zkušební let dronem převážející dvě osoby.

Minulý čtvrtek se stal významným milníkem pro technologické inovace. Podle Daily Mail ve vídeňské fotbalové aréně totiž realizoval úspěšný start a přistání létající vůz v podobě dronu s názvem EHang 216. Stroj byl vytvořen Rakouskou leteckou a kosmickou společností FACC a jejím čínským partnerem AVIC.

 
Vůz létá pomocí 16 vrtulí, které ho nadnáší. Váží 340 kilogramů a jeho cena stoupá až k 336 tisícům dolarů, v přepočtu více než 7,5 milionu korun.

  

 

 
EHang 216 je vybaven dvěma sedadly pro cestující a letí rychlostí až 150 kilometrů za hodinu po dobu téměř půl hodiny. Vozidlo dokáže unést až 260 kilogramů a využívá 17 kilowattovou baterii, která šetří životní prostředí.

 
Stroj, který dokáže uletět až 70 kilometrů, může sloužit kromě běžných cest například i ve zdravotnictví a dodávat tak urgentní lékařské materiály.

 

Podle jeho vývojářů  je vůz připraven pro sériovou výrobu a jeho poptávka stoupá. Stroj si již objednalo několik tisíc lidí, a to zejména z Číny.

 

GALERIE: Air Taxi EHang 216

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Air Taxi EHang 216 - 1

 


Výkonný ředitel firmy vyrábějící tyto drony, Robert Machtlinger, poukazuje na fakt, že pokud se vůz v budoucnu stane součástí letecké dopravy, pak budou zapotřebí nová pravidla a zákony, kterými se drony budou řídit.

 

Rakouský ministr dopravy Norbert Hofer výrobu těchto letounů podporuje a usiluje o rychlé zavedení potřebných regulací, aby se letecké taxislužby zařadily do běžného provozu vzdušné dopravy.

 

sisTN.cz