Extrémy počasí

Nový sníh, silný vítr a náledí. ČHMÚ vydal několik výstrah naráz! MAPY

V horách udeřil silný vítr o rychlosti až 100 km/h
Zdroj: Radka Myšková
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
19.1. 2021 11:26
Téma:

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal před úterním polednem hned několik výstrah. Varuje před novou sněhovou pokrývkou, silným větrem i tvorbou náledí. Výstrahy postupně platí od úterního odpoledne až do středečního dopoledne.

Jako první vstupuje v platnost výstraha před novým sněhem - od úterních 14 hodin do 22 hodin. "Během odpoledne a večera může napadnout místy 5 až 15 cm mokrého sněhu. Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům," píší mimo jiné meteorologové. V Krkonoších může být nového sněhu až 20 centimetrů. 

 

Výstraha před sněhem platí pro části Ústeckého (Děčín, Rumburk, Varnsdorf), Libereckého (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Nový Bor, Semily, Tanvald, Turnov, Železný Brod) a Královéhradeckého kraje (Dvůr Králové nad Labem, Nová Paka, Trutnov, Vrchlabí).

 

Mapa výstrahy před novým sněhem:

 

 

 

Jen velmi malou část republiky má od úterní 22. hodiny do středeční 10. hodiny zasáhnout silný vítr. "V závětří Jizerských hor místy nárazy jihozápadního až jižního větru nad 65 km/h," píše ČHMÚ ve výstraze pro Frýdlant v Libereckém kraji.

 

Mapa výstrahy před silným větrem:

 

 

Naopak náledí nebo zmrazky se od úterní půlnoci na následujících deset hodin týkají plošně většiny krajů - výstraha platí pro Jihočeský, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský kraj a také pro Vysočinu.

 

Mapa výstrahy před náledím:

 

 

Pusťte si předpověď počasí ze Snídaně s Novou:

 

TN.cz