podivný úkaz

O mimozemšťany nejde! Expert má vysvětlení záhady z Karviné

Téma:

Tajemný záblesk, který se minulý týden objevil na Karvinsku, je stále velkou záhadou. Oficiálně se totiž pořád nepodařilo vypátrat, co ho způsobilo. Expert na pyrotechniku a výbušniny teď ale přišel s možným vysvětlením. Podle něj mohlo jít o výbuch důlního plynu.

Minulý týden v úterý byli lidé na Karvinsku svědky zvláštního úkazu. Večer se městem Rychvald ozval mohutný výbuch, který doprovázel otřes a záře na obloze. Celou událost se podařilo dokonce natočit.

 

Na sociálních sítích se okamžitě objevilo mnoho scénářů toho, co se stalo. Podle diskutujících šlo například o kulový blesk, výbuch bomby nebo dokonce o mimozemšťany. Žádná z teorií se však zatím nepotvrdila.

 

Znalec z oboru pyrotechniky Jiří Ekrt teď přišel s možným vysvětlením. Podle něj se mohlo jednat o výbuch důlního plynu. "Připadá mi to jako výbuch plynu. Na místě se mohla vytvořit například kapsa s metanem, který se následně zažehl třeba vlivem mrazu," popisuje.

 

 

"Něco se uvolnilo a bouchlo. Teprve poté se uvolnila hlavní část plynové kapsy," dodává k výbuchu Jiří Ekrt. Otřes byl tak silný, že ho zaznamenaly i seismologické stanice.

 

"Večer koukám na Ordinaci a najednou rána. Spadl mi fotorámeček," postěžovala si na sílu otřesu paní Kateřina.

 

Celou událost se podařilo paní Janě zachytit na kameru:

 

O ničem neví ani hasiči a policisté. Ti totiž také k žádnému zásahu v tu dobu nevyjížděli. Záhadu prý nemají na svědomí ani horníci. Událost prověřuje i Astronomický ústav Akademie věd České republiky, podle odborníků se ale nedá potvrdit, že by se jednalo například o meteor.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

pan TN.cz