přeplněná centra

Oblíbená města trápí příliš mnoho turistů, zavádí se regulace

Téma:

Přeplněná centra měst, obyvatelé, kteří se nemají kam hnout, a místo obchodů jen prodejny se suvenýry. Přesně tak to vypadá ve většině populárních turistických destinací. Některá města ve světě proti tomu už razantně zakročila, například zavedla poplatky i za vstup do historického centra. A třeba Praha nebo Český Krumlov se chtějí vydat podobným směrem.

Turisté, turisté a zase turisté. V některých městech se v sezóně nedá kvůli náporu lidí téměř ani hnout. Lidé oproti předchozím rokům daleko víc cestují. I mezi českými turisty začíná vzrůstat zájem o několikadenní pobyty v evropských městech.

 

"Ta přeplněnost turisty se týká hlavně historických měst v Evropě, jako jsou třeba Benátky nebo Řím," uvedl mluvčí cestovní kanceláře Fisher Jan Bezděk.

 

Itálie

Nejoblíbenějším italským městem jsou Benátky. Ulicemi denně projde přes sto tisíc turistů. Město proto zavedlo vstupní poplatek, který vyjde v přepočtu na 80 korun, ale vyšplhat by se mohl až na 250. A regulovat by se měla návštěvnost i v době karnevalu.

 

Chorvatsko

Oblíbeným turistickým místem je Dubrovník. I tam kvůli nadměrné návštěvnosti postupně zvedají ceny. "Masová turistika a vysoká návštěvnost není ideálem, který bychom tu potřebovali," uvedl obyvatel Dubrovníku.

 

 

"Chceme se zaměřit hlavně na ty, kteří přijedou na výletních lodích. V blízké budoucnosti zavedeme čtyřtisícový limit. V jeden den tak k břehům Dubrovníku nebude moci přijet více turistů," uvedl mluvčí města.

 

Afrika

Příkladem může být africká Rwanda. Týdenní dovolená tam vyjde na něco přes padesát tisíc. Turisté tam jezdí hlavně kvůli gorilám horským. Ještě před pár lety výprava stála kolem dvaceti tisíc korun, dnes už se platí o více než deset tisíc víc.

 

Problémy s náporem turistů mají i česká města. Například Prahu každoročně navštíví kolem osmi milionů turistů. Podle radních je potřeba jejich počet regulovat. "Počkáme na výsledky regulace v Benátkách a dalších evropských městech. V Praze chceme jít nyní cestou kultivace turismu, především jeho rozložením i do čtvrtí mimo přetížené centrum," vysvětlila radní hlavního města Prahy Hana Třeštíková.

 

 

Zpoplatněn byl v minulosti například i vstup do turisty oblíbené Zlaté uličky. A k podobnému kroku se chystají i v Českém Krumlově. Tam zpoplatní vjezd do města zájezdovým autobusům.
 

Klára Pospíšilová / klma tn.cz / TV Nova