VEJCORODÝ SAVEC

Oblíbené australské zvíře v ohrožení. Hrozí mu vyhynutí, varují vědci

Ptakopysk
Zdroj: Profimedia
Brabec Martina
Martina Brabec
24.11. 2020 5:40
Téma:

Riziko vyhynutí hrozí podle australských vědců ptakopyskům. Podle výzkumníků se za poslední tři desetiletí zmenšila stanoviště těchto savců o téměř čtvrtinu.

Ptakopysk, který je typický pro Austrálii a Tasmánii, klade vejce v říčních systémech. Podle vědců lidé, sucho a nepůvodní predátoři ale ničí jeho stanoviště.

 

Vědci a ochranářské skupiny proto podle britské televize BBC požadují, aby Austrálie klasifikovala tento druh jako národně ohrožený.

 

Podle týmu z univerzity Nového Jižního Walesu činila ztráta stanoviště 22 % - neboli přibližně 200 000 km 2 - od roku 1990.

 

"Ochrana ptakopysků a řek, ve kterých žije, musí být národní prioritou," uvedl profesor Richard Kingsford.

 

"Existuje skutečná obava, že populace ptakopysků zmizí z některých našich řek, pokud se řeky budou nadále zhoršovat suchem a přehradami," dodal.

 

 

Nový Jižní Wales zaznamenal za posledních 30 let pokles pozorování ptakopysků o 32 %, následoval Queensland (27 %) a Victoria (7%), uvedl výzkum. V některých oblastech poblíž Melbourne míra dosahovala až 65 %.

 

Ptakopysk je na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody uveden jako „téměř ohrožený.“ Ochranáři však doufají, že si v Austrálii vynutí více opatření na federální a státní úrovni.

 

TN.cz