velká změna

Od června nebude možné lustrovat katastr nemovitostí anonymně

Katastr nemovitostí
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Lucie Krošová
Lucie Krošová
4.5. 2021 10:13
Téma:

Od června nebudou mít v internetovém katastru nemovitostí přístup ke jménu vlastníka nebo účastníka řízení anonymní uživatelé. Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) rozhodnutí odůvodnil extrémním nárůstem počtu přístupů, který z velké části souvisel s nezákonným vytěžováním databáze.

Podle úřadu se od začátku roku 2021 zhoršila odezva aplikace, kterou se podařilo vyřešit až v polovině března. "K problémům došlo v důsledku extrémního nárůstu počtu přístupů do aplikace, který byl z velké části tvořen nezákonným vytěžováním databáze Nahlížení do KN softwarovými roboty. Uvedenou situaci jsme vyřešili posílením technologické infrastruktury," vysvětluje ČÚZK.

 

Aby mohla aplikace naplno fungovat, dojde v červnu k úpravám, které mají předejít tomu, aby se situace opakovala. Tímto opatřením má být zároveň možné sledovat a zvýšit ochranu soukromí a osobních údajů vedených v katastru nemovitostí.

 

 

Anonymním (nepřihlášeným) uživatelům budou zobrazovány pouze základní informace o nemovitostech a řízeních, bez uvedení vlastníků nemovitostí a účastníků řízení. Kompletní údaje budou dostupné pouze pro uživatele přihlášené prostřednictvím Portálu národního bodu pro identifikaci a autentizaci - eidentita.cz nebo pomocí účtu Dálkového přístupu do katastru nemovitostí.

 

"Úpravy aplikace nezpůsobí běžným uživatelům větší komplikace, protože přihlašování prostřednictvím Portálu národního bodu pro identifikaci a autentizaci je již dnes snadno přístupné a nabízí mnoho způsobů přihlášení. Informace v Nahlížení do KN budou i po přihlášení zobrazovány bezplatně," ubezpečuje úřad.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby do katastru nemovitostí neměli plný přístup anonymní uživatelé?

Hlasovalo 378 lidí.

 

"Uvedené úpravy jsme nuceni udělat v zájmu uživatelů, kteří aplikaci používají v soulady s právními předpisy a provozními podmínkami k nahlížení na veřejné údaje katastru nemovitostí, ne k nezákonnému podnikání s daty založeném na vytěžováním Nahlížení do KN, včetně získávání osobních údajů a jejich shromažďování v rozporu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (tzv. GDPR)," dodává ČÚZK.

 

Úřady musejí řešit v internetovém prostředí nejrůznější problémy - mimo jiné i hackerské útoky. Jeden z nich vyřadil olomoucký magistrát na dva týdny:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz