smutná zpráva

Odešel herec Petr Pelzer (†76), zářil v divadle i mnoha filmech

Petr Pelzer a František Němec
Zdroj: Profimedia
Téma:

Ve věku 76 let nás v noci na středu po dlouhé nemoci opustil člen činoherního souboru Národního divadla v Praze Petr Pelzer. V Národním divadle exceloval v mnoha hrách, například zazářil ve hře Sluha dvou pánů. Hrál také například primáře v Učiteli tance. Smutnou zprávu ČTK oznámil mluvčí Nové scény Tomáš Staněk.

Petr Pelzer byl osobností českého herectví i dabingu. Po studiích na JAMU v Brně působil v celé řadě divadel. Od roku 1994 byl členem činoherního souboru Národního divadla v Praze. Díky svému kultivovanému hlasovému projevu i zajímavé barvě hlasu se uplatnil i v dabingu.

 

Pelzer si během svého působení v Národním divadle zahrál celou řadu rolí, objevil se například v Hilbertově Falkenštejnovi, v Eurípidově Médeie.Vystupval jako Šigalev v Dostojevského Běsech, Poutník a Apoštol Petr v lidových Pašijích, Rimský a Profesor v Bulgakovově Mistrovi a Markétě, Král ve Fischerové Ptáku Ohnivákovi, Ivan v Rutově Olze a ďáblovi, převzal roli Antonia v Shakespearově komedii Mnoho povyku pro nic, uvádí Národní divadlo.

 

Zahrál si také Horstera v Ibsenově Nepříteli lidu, Dr. Shaa v Shakespearově Richardovi III., Potkana v Čaji u pana senátora, Vincentia ve Zkrocení zlé ženy, Nestora v Troilovi a Kressidě, Stojmíra v Radúzovi a Mahuleně, Vítka ve Věci Makropulos, Kavárníka v Nosorožci, Pavla Koženého ve Stroupežnického Našich furiantech, Doktora Lombardiho v Goldoniho Sluhovi dvou pánů a celé řadě dalších her.

 

 

Během svého působení v divadle se také objevil v mnoha filmech a televizních inscenacích. Intenzivně se věnoval práci v rozhlase a dabingu, lidé ho mohou znát zejména díky tomu, že propůjčil svůj hlas Gandalfovi z Pána prstenů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
klma TN.cz