tragédie na písecku

Otec skočil pod jez pro topící se děti, sám při tom umřel. Místní truchlí

Záchrana pod jezem
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Rodina z Písecka se rozhodla strávit horké odpoledne u jezu na Blanici. Místo příjemně stráveného dne je ale potkala obrovská tragédie. Dvě děti totiž skočily do řeky přímo pod jezem a začaly se topit. Oba rodiče se je snažili zachránit, tatínek při tom ale sám umřel. A nebýt vojáka, který byl v tu chvíli poblíž, zahynula by v řece zřejmě celá rodina.

Nedělní rodinná idylka u řeky v obci Heřmaň se změnila v boj o holý život. Rodiče s dvěma dětmi si vyrazili k jezu U Karáska, kde se chtěli v horkém počasí osvěžit. Obě děti skočily do vody pod jezem a začaly se topit.

 

Rodiče se je snažili zachránit a skočili za nimi, ani oni ale nedokázali proudu vzdorovat. Naštěstí jim přispěchal na pomoc voják, který poblíž ve svém volnu obracel traktorem seno na poli.

 

Vzal lano a skočil za rodinou do vody. S pomocí dalších lidí na břehu se mu podařilo z řeky vytáhnout obě děti i jejich maminku, otce však proud odnesl dál. Z vody ho vytáhli až zhruba 290 metrů od jezu a začali ho okamžitě resuscitovat.

 

Mezitím na místo dorazili protivínští policisté, kteří se pokusili muže oživit defibrilátorem. Na místo přijeli i hasiči a záchranáři s vrtulníkem, přes veškerou snahu všech se ale otce dětí nepodařilo zachránit. "Lékař na místě konstatoval smrt utonutím," napsala mluvčí píseckých policistů Kamila Čuřínová Ingrišová.

 

 

Rodiny se ujal odborník, aby jim poskytnul psychologickou pomoc. Smutná událost otřásla i obcí Heřmaň. "Je to samozřejmě tragédie, zemřel mladý člověk. Nebyl úplně místní, ale byl z blízkého okolí, takže ho většina lidí znala," řekla pro TN.cz starostka Jana Matoušková.

 

"Ale zase byli tři lidi zachráněni. Je to samozřejmě zmařený lidský život, ale díkybohu, že to nedopadlo hůř. Děti i paní byly zachráněny," uvedla starostka. Zároveň potvrdila, že se jednalo o tatínka dětí. "Ano, přesně tak. Skočil tam proto, aby děti zachránil," dodala smutně.

 

"Všem je nám líto, že tam jeden život vyhasl. Lidi s rodinou soucítí. Je to velká ztráta. Hned okamžitě odpoledne nebo k večeru se tam sjížděli příbuzní té rodiny a dávali tam svíčky a květiny," řekla starostka.

 

 

"Poučme se všichni z této rodinné tragédie. Vždy je třeba přistupvat ke koupání v přírodních vodách opravdu s respektem a opatrně. Nepodceňujme sílu vodního živlu," apeluje na lidi mluvčí policie.

 

"Včerejší smutná událost potvrdila skutečnost, že ten nenápadný jez je opravdu velmi zrádný. Dávejte si, prosím, pozor, pokud se tam hodláte vydat," varovala místní obyvatele obec Heřmaň na facebooku.

 

"Zachránci, který nezaváhal a dokázal z vody vytáhnout dvě děti i dospělou ženu, patří obdiv a slova uznání. Bezpochyby jim zachránil život," dodala mluvčí policie.

sei TN.cz