Dohra tragédie

Otevřené dveře ve vlaku? Stát se to může, připouští ČD

Téma:

Po tragédii, která se stala v neděli na Olomoucku, se ozvaly desítky lidí. Mnoho z nich psalo, že už jeli vlakem s otevřenými dveřmi. České dráhy připouští, že se to teoreticky stát může, děje se to ale zřídka.

Celým Českem otřásla v neděli nešťastná událost. Tříletá dívenka šla s rodiči ve vlaku na toaletu, po cestě ale vypadla ze dveří, které prý nebyly řádně zajištěny. Někteří lidé viní z tragédie rodiče, jiní zase personál vlaku.

 

Desítky lidí do redakce napsaly, že už pootevřené dveře v jedoucím vlaku viděly. "Tímto vlakem jsem mnohokrát cestovala z práce. Někdy se mi zdálo, že dveře jsou špatně zavřené, jelikož jsem stála v uličce u WC," svěřila se R. J.

 

"Taky jsem nejednou jela ve vlaku a najednou se samy otevřely dveře. Jednou se otevřely, zrovna když u nich bylo také dítě. Tatínek pohotově zareagoval a naštěstí se nikomu nic nestalo. Od té doby nikdy nestojím v uličce," napsala zase čtenářka, která se podepsala jako M.

 

České dráhy připouští, že při opravdu nešťastné náhodě se to stát může. "Cestující, kteří nastoupí, za sebou musí dveře zabouchnout. Ty se pak při rychlosti 5 kilometrů v hodině zablokují. Potom jsou ty modernější vozy, kde stačí tlačítko," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

 

 

"Část vozů ještě nemá dveře s blokací, je jich asi 200 z několika tisíců. Ty jsou ale všude označeny, a rodiče jsou nabádáni, aby své děti hlídali," řekl Šťáhlavský. "Postupně je ale nahrazujeme novými a vyměňují se i starší vozy s blokací," dodal.

 

Pokud by některý cestující nechal dveře otevřené, vlakvedoucí je musí zabouchnout. V případě, že by si toho nevšiml, může se teoreticky stát, že zůstanou dveře otevřené a pak se nezablokují. "Nedokážu říct, do jaké míry to je a není možné, ale vím, že vlakvedoucí to opravdu kontrolují," doplnil mluvčí.

 

K samotnému případu se České dráhy nemohou vyjadřovat, protože stále probíhá vyšetřování. "Tento konkrétní spoj jezdí s vozy z osmdesátých let, které blokaci mají, ale dveře musí cestující zabouchnout. Více k případu ale nemohu sdělit," uzavřel Šťáhlavský.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz