stutox II

POTVRZENO! Jed na hraboše Stutox II otrávil čápy, ukázaly testy

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 20:23
22.8. 2019 10:47
Téma:

Chemický přípravek Stutox II, který má zabránit šíření hrabošů po Česku, zabil nejméně dva čápy. Potvrdil to výsledek testu, který provedl Státní veterinární ústav v Olomouci.

Oba mrtví ptáci měli v žaludku účinnou látku používanou v přípravku na trávení hrabošů Stutox II, potvrdil test.  "Vyplývá z něj jednoznačně, že čápi byli otráveni. V jejich volatech a u jednoho též v žaludku byla prokázána reziduí vysoce toxického fosfidu zinku (fosfanu), chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně v posledních týdnech často skloňovaného Stutoxu II," potvrdil Petr Orel, vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích.

 

Jeden z čápů měl u zobáku mrtvého hraboše. O otravě čápů už byly informovány Krajská veterinární správa v Ostravě i příslušná pobočka Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ).

 

Právě ÚKZUZ rozhodl o plošné aplikaci jedu na hubení hrabošů 5. srpna. S řešením souhlasilo například Ministerstvo zemědělství, které považovalo plošnou aplikaci jedu za nezbytnou. Ministerstvo životního prostředí zastávalo opačný názor, že jde o příliš veliké riziko pro další  živočichy.

 

 

"Rozhodnutí o možné plošné aplikaci tohoto jedu 12. srpna pozastaveno. Nicméně někteří zemědělci nečekali na výsledek této diskuse a jed bezprostředně po vydání rozhodnutí o možné plošné aplikaci použili," dodal Petr Orel.

 

Na jed doplatili i zajíci. Například v Tuřanech myslivci našli 37 otrávených zajíců a 3 bažanty. V nedalekých Šlapanicích bylo 25 mrtvých zajíců, v Žatčanech pak patnáct. Myslivci jednají se zemědělskou firmou, která na polích otrávené granule rozsypala. Požadují po ní kompenzaci.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

"Aktuální informace o otravě čápů s velkou pravděpodobností zpochybňuje i 'nemožnost' sekundárních otrav, neb si lze jen velmi obtížně představit, že by čápi sezobávali přímo otrávené granule, naopak hraboši patří k hlavní složce jejich potravy. Potvrzují se tak obavy ochránců přírody a oprávněnost pozastavení výjimky pro plošnou aplikaci tohoto jedu," dodal Petr Orel.


Čáp zvládne podle ornitologů pochytat denně i několik desítek hrabošů. K hostině na poli se přidávají i volavky, rackové a další dravci.

GALERIE: Jed na hraboše Otrávil čápy

1
/
3
Zdroj: Český svaz ochránců přírody
Jed na hraboše Stutox II otrávil čápy - 2 ; Místo nálezu čápů

mik TN.cz