zničená příroda

Pohár trpělivosti s turisty přetekl. Na vrcholu Sněžky budou ochranné sítě

Filip Pultar
Filip Pultar, Kateřina Sejková
Publikováno 17. 6. 2020
Téma:

Vedení Krkonošského národního parku došla trpělivost s neukázněnými turisty, kteří na vrcholu Sněžky nerespektují vymezená místa pro pohyb a ničí okolní přírodu. Ve středu proto strážci krkonošského parku na Sněžce instalovali ochranné sítě.

Prostranství na vrcholu Sněžky je zhruba o velikosti poloviny fotbalového hřiště. Zdá se to jako velká plocha, nicméně každý den navštíví Sněžku na pět tisíc turistů, ať už z české strany, či polské. Většinou na vrchol šplhají pěšky, využívají ale i lanovku z Pece pod Sněžkou.

 

Při frekventovaných dnech na Sněžku přijde až 10 tisíc turistů a to už je velký problém. Nejen, že se na vrchol nevejdou, ale často ignorují řetězy, které oddělují stezky od unikátní horské přírody, kterou se nejvyšší hora České republiky pyšní.

 

Lidé za řetězy chodí, šlapou po rostlinách, sedají si na kameny i trávu, čímž ničí zdejší přírodu. Na Sněžce jsou přitom druhy rostlin, které nerostou nikde jinde na světě. Nalezneme zde i vzácné druhy ptáků, kteří hnízdí na trávě či pod kameny. I jejich hnízda neukáznění turisté nerespektováním ochranných řetězů ničí.

 

 

Poprvé v historii proto strážci Krkonošského národního parku instalují záchytné sítě, aby ještě víc zdůraznili, že mimo vyznačené stezky lidé nemají chodit. Zároveň na vrcholu hory postavili hned dvacet nových laviček, aby si lidé měli kam sednout a neničili zbytečně chráněný biotop.

Související témata:
TN.cz