vzácné peníze

Na těchto mincích a bankovkách můžete pořádně vydělat! PŘEHLED

Lucie Šprinclová
Lucie Šprinclová, Gustav Weiss
Publikováno 7. 1. 2020
Téma:

Za bankovku můžete dostat i půl milionu. Stačí najít tu správnou a odnést ji k ocenění numismatikovi, tedy odborníkovi na mince. Kromě vzácné desetikoruny, jejíž existence vyvolala mezi Čechy velký poprask, existují i další bankovky a mince, které vám mohou vydělat pořádný balík peněz.

Najdeme je v peněženkách, obchodech i bankomatech. Vypadají jako obyčejné platidlo, mohou mít ale obrovskou cenu.

 

"Mezi takovou poslední atraktivní bankovku, kterou může klient najít ve své peněžence, je dvoutisícovka. Vypadá úplně stejně jako jakákoliv jiná bankovka, akorát se liší v sérii. Je to série E 01 až E 23 a poslední trojčíslí není vyšší než pět set. Tato bankovka se prodává zhruba za 20 tisíc korun. Záleží tedy na stavu a zachovalosti," popisuje numismatik Jan Jelínek.

 

Kdybyste objevili v peněžence právě tuto dvoutisícovku nebo jinou vzácnou bankovku, obraťte se určitě na odborníky. Jednoduše si najděte na internetu nejbližší numismatickou poradnu nebo případně soudního znalce. Nejde jen o speciální bankovky, vysokou cenu mohou mít i mince.

 

"Mezi mince, které můžete v peněženkách ještě najít, je desetikoruna z roku 1993. Na minci je hodnota Kč menší opticky a čárka prochází nad středem K. Když si porovnáte dvě desetikoruny z roku 1993 a budou vypadat stejně, tak nemáte vzácnou variantu," popisuje Jelínek.

 

 

"Můžete ale najít i desetikorunu z roku 1995 s nápisem Specimen. Těchto mincí bylo vyraženo pouze 120 kusů. Česká národní banka je posílá jiným centrálních bankám po světě, aby věděly, co se na minci nebo bankovce změnilo a jaká je ta platná," popisuje Jelínek.

 

Vzácnými se mohou stát i mince ražené na zkoušku - právě jako u desetikoruny s malým Kč, které se poté dostaly do oběhu. U cenných platidel zjednodušeně rozhoduje motiv, ročník a poptávka.

 

Další vzácnou bankovkou je dvousetkoruna z roku 1993. Tu už v peněžence nenajdete a je i neplatná. Na proužku, na kterém obvykle bývá napsáno Kč nebo Kčs a hodnota bankovky, je v tomto případě vyraženo "Republic Zaire". "Tato bankovka se prodává v řádu stovek tisíc korun," upřesňuje numismatik.

 

 

Jestli vám ceny mincí a bankovek přijdou stále nízké na to, abyste doma prohledali půdy, možná vás zaujme částka, za kterou se před dvěma lety vydražil starý dukát. "Naše aukční síň dražila Svatováclavský desetidukát a dvoudukát z roku 1937. Vydražil se tehdy za neuvěřitelných 17,5 milionu korun. Hodnota té mince by byla dnes okolo 25 miliónů," uvádí  Jelínek.

 

Na oceňování mincí existují katalogy. Jsou v nich platidla, která byla vydána na našem území od roku 1918 až po současnost. V něm můžete najít informaci, která by mohla být vzácnější. Záleží na počtu vyražených kusů. Mince a bankovky, které jsou vydány pouze v tisících až desetitisících kusech, mají větší hodnotu, než je ta nominální.

 

 

GALERIE: Vzácné bankovky a mince

1
/
6
Zdroj: TN.cz
Vzácné bankovky a mince - 1

Související témata:
TN.cz