Bezpečnostní opatření

Jak se nejlépe dostat na rozloučení s Gottem i zádušní mši! PLÁNEK

Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 9. 10. 2019

Chystáte se osobně poklonit památce Karla Gotta? Kvůli očekávanému velkému zájmu policie přesně vytyčila koridory, kudy bude veřejnost pouštět. Návod, jak se k Paláci Žofín nejlépe dostat najdete níže v článku.

Policisté do oblasti Slovanského ostrova, na němž stojí Palác Žofín, kde se poslední rozloučení s Mistrem celý pátek koná, vyrazí už ve čtvrtek o půlnoci. A dopravní omezení tu vydrží až do půlnoci následující, tedy celých 24 hodin.

 

"Řidiči musí počítat s kompletním uzavřením Masarykova nábřeží, tedy od Jiráskova mostu až k Národnímu divadlu. Pro vozidla jedoucí od Janáčkova nábřeží přes Jiráskův most bude platit zákaz odbočení doleva. V souvislosti se samotným smutečním rozloučením dojde taktéž od půlnoci k částečnému omezení provozu na mostě Legií. Konkrétně zde bude uzavřen jeden jízdní pruh ve směru od Smíchova k Národnímu divadlu, kde řidiči budou moci po mostě obousměrně projíždět zúženými jízdními pruhy v jednom směru," popsala mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

 

 

 

Přístup k Paláci Žofín bude ohraničený přenosnými bariérami. "Hrazení bude umístěno od paláce Žofín přes most Legií až po Janáčkovo nábřeží. Vstup pro veřejnost ke smutečnímu místu je umožněn pouze na konci ohrazeného prostoru, tedy od Janáčkova nábřeží," vysvětlila Kropáčová.

 

Lidé by proto měli na rozloučení podle ní směřovat ze Smíchova, ne od Národního divadla. "Pro nejrychlejší přesun doporučujeme využití metra s výstupem ve stanici Anděl a následně přesun tramvají číslo 9, 15 a 20 do zastávky Újezd," radí policejní mluvčí.

 

Takto se dostanete z Andělu k žofínskému paláci

 

 

Aby se lidé, kteří už se s Karlem Gottem stihli rozloučit, nemíchali s těmi, kteří na vzdání holdu teprve čekají, bude odchod ze Slovanského ostrova přes výstavní síň Mánes.

 

"Pro nejrychlejší přesun z místa opět doporučujeme využití metra, tentokrát ze stanice Karlovo náměstí," radí Kropáčová.

 

Pražský dopravní podnik zároveň varoval, že na tramvajových linkách v oblasti očekává zpoždění a nepravidelnosti a že provoz metra bude posílen na všech trasách v pátek od 7.00 až do půlnoci.

 

Sobotní zádušní mše

Policisté budou dohlížet na pořádek a dopravu i v sobotu, kdy se v katedrále sv. Víta koná zádušní mše za Karla Gotta. Ta je určená pro zvané, lidé ale budou moct ceremoniál sledovat na velkoplošných obrazovkách.

 

 

"Dojde ke kompletnímu omezení dopravy na Hradčanském náměstí a k částečnému omezení vstupu veřejnosti na třetí nádvoří Pražského hradu. V okamžiku naplnění kapacity třetího nádvoří bude vstup do Hradu uzavřen. Každý návštěvník Hradu a smutečního rozloučení musí počítat při vstupu se standardními bezpečnostními prohlídkami. Po ukončení smutečního rozloučení a plánované mše bude opět umožněn občanům vstup do celých prostor Pražského hradu," popsala mluvčí pražské policie.

 

Na závěr ovšem Kropáčová varovala, že omezení se ještě mohou změnit či rozšířit, protože stále není jasné, kolik lidí se vlastně bude chtít s mnohonásobným slavíkem rozloučit.

 

V souvislosti s pietními akcemi 11. a 12. října posílí své spoje České dráhy. "České dráhy do vybraných vlaků zařadí posilové vozy a zvýší tak jejich kapacitu o více než dva tisíce míst k sezení. Dopravce zároveň v pátek a sobotu přichystá v železničních uzlech Praha a Bohumín záložní vozy k operativnímu posílení souprav," sdělil mluvčí drah Petr Pošta.

 


Dopravce doporučuje, aby si cestující zavčasu zajistili místenky. "Vzhledem k tomu, že ve většině vlaků Českých drah nejsou rezervace povinné, dopravce získá lepší přehled o zájmu cestujících a bude moci posílit nejvytíženější spoje," doplnil Pošta.

 

Spoje budou posílené zejména v pátek 11. října na těchto trasách:


Žilina – Bohumín – Praha a zpět
Vsetín – Praha a zpět
Olomouc – Praha-Smíchov a zpět
Staré Město u Uherského Hradiště / Veselí nad Moravou – Praha a zpět
Cheb – Plzeň – Praha a zpět
České Budějovice – Praha a zpět
 

Pusťte si reportáž TV Nova o detailech pohřbu Karla Gotta:

 

TN.cz