Poslední rozloučení

Lidé se loučili s Aťkou. Přišel Zíma i Zawadská, Gott poslal věnec

Příbuzní a kamarádi se naposledy rozloučili s herečkou a dabérkou Aťkou Janouškovou. Do smuteční síně strašnického krematoria dorazily její herecké kolegyně Valérie Zawadská a Zdena Procházková nebo zpěvák Josef Zíma.

Poslední rozloučení s Aťkou Janouškovou začalo ve strašnickém krematoriu krátce po 11. hodině. Do síně dorazily herečky Valérie Zawadská a Zdena Procházková, v druhé řadě pak seděl také zpěvák Josef Zíma. Přišel i hudebník Václav Hybš, zpěvačka Yvette Simonová nebo bývalý předseda herecké asociace Jiří Hromada.

 

Za zvuku varhanů vstoupili nejdříve do obřadní síně nejbližší příbuzní Aťky. Malá velká herečka ležela v dřevěné rakvi umístěné na katafalku a obklopené bílými růžemi. Na začátek posledního rozloučení pak zazněla píseň Zázračný doktor, kterou Janoušková nazpívala.

 

GALERIE: Rozloučení s Aťkou Janouškovou

1
/
11
Zdroj: TN.cz
Rozloučení s Aťkou Janouškovou - Zdenka Procházková

 

Poté jako první pronesl smuteční projev kněz Hieronymus Jan Hejduk, který kvůli pohřbu přijel z rakouského kláštera, kde působí. "A ještě jednu otázku mi položila. A pane faráři, může se člověk do nebe prosmát? Jenže život není jen legrační a nedá se jen smát," uvedl Hejduk. Asi 15minutovou řeč zakončil modlitbou Otčenáš.

 

Po jeho projevu zazněla skladba Ennia Morriconeho, která vznikla pro snímek Tenkrát na západě. Na ni navázala melodie Ave Maria. Na závěr smuteční hosté uctili památku Janouškové minutou ticha, která nahradila závěrečné kondolence. Hosté mohli také psát do kondolenční knihy.

 

Zpěvák Karel Gott, který ke kreslenému seriálu Včelka Mája, jejíž hvězdou se Janoušková stala, se sice nedostavil, ale poslal věnec z bílých a červených růží. Byl doplněn bílou stuhou s nápisem "S úctou Karel Gott".

 

"Její smrt mě velmi zaskočila, ani nevím, co jí bylo, protože ještě nedávno jsme byly na nějakém rautu spolu a skotačily. Ona byla jako panenka, je to člověk z mé generace, ale člověk na ni koukal jako na holčičku," zavzpomínala na zesnulou herečku její kolegyně Procházková. "Pro mě vždycky Aťka byla velké sluníčko," dodala Zawadská.

 

 

Herečka a dabérka Aťka Janoušková zemřela 7. března, jen týden před svými 89. narozeninami. Pitva prokázala, že utrpěla plicní embolii, po které jí selhalo srdce. Její bezvládné tělo našel Zemanec v jejím bytě poté, co se mu několik dní neozvala. Jeho zpověď čtěte zde.

 

Janoušková měřila pouhých 120 centimetrů a proslula jako "malá herečka s velkým srdcem". Díky nezaměnitelnému hlasu se stala především hvězdou pohádek, jako byly Včelka Mája, Příběhy včelích medvídků nebo Broučci.

 

Podívejte se, jak si žila Aťka Janoušková: 

epa TN.cz