dlouhodobý výhled

PŘEDPOVĚĎ NA LÉTO: Odborníci řekli, jaké počasí nás letos čeká

Dítě se opaluje
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

 

Prudké bouřky v Polsku, České republice a Bělorusku

Víc než kde jinde budou v létě řádit bouřky ve střední Evropě. Na vině bude kombinace nezvykle teplého počasí a vlhkého vzduchu proudícího od Středozemního moře. Bouřky budou nejsilnější ve východním Polsku, v České republice a jižní Litvě. "Bouřky se budou nejčastěji objevovat v odpoledne a k večeru," upřesnil Roys.

 

 

Doprovázeny budou prudkým větrem, krupobitím a mohou způsobit i záplavy. Lidé by se měli připravit, že počasí zkomplikuje dopravu. Nejsilnější bouřky dokonce mohou vyvolat tornáda.

Výkyvy počasí jsou patrné v celé Evropě - reportáž:

 

"Po každé vlně bouřek bude následovat výraznější ochlazení, déletrvající chladné období ale v létě neočekáváme," dodal Reppert. Teploty by se během celého léta měly pohybovat nad průměrem.

 

Bouřky a hrozba záplav na Balkáně

Většinu Evropy čeká teplotně nadprůměrné a suché léto. V části jižní Itálie a na Balkánském poloostrově ale čekají meteorologové nadměrné dešťové srážky. Největší hrozbou budou bleskové záplavy. Ty mohou zasáhnout Řím, Tiranu, Sofii či Bukurešť. Na těchto místech se navíc musí připravit na to, že vydatně pršet může klidně i pět dní po sobě.

 

Spolu se záplavami varují meteorologové před sesuvy půdy, především v Apeninách a Dinárských horách. Díky bouřkám se nemusejí lidé obávat dlouhotrvajících vln veder, které Balkánský poloostrov sužovaly v loňském roce.

 

Chystáte se v létě so Španělska či Británie? Na následující straně si přečtěte, jak tam bude

 

1
2
3
Související témata:
mom TN.cz