Slovensko

Soud osvobodil Kočnera z vraždy Jána Kuciaka. Szabó dostal 25 let

Jan Houška
Jan Houška
Publikováno 3. 9. 2020
Téma:

Slovenský soud ve čtvrtek rozhodl o vinně v případě vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Tomáše Szabó poslal soud na 25 let do vězení. Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou soud osvobodil. Politické špičky reagují.

Slovenský soud ve čtvrtek 3. září uznal jednoho z obžalovaných vinným v případě vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Podle soudu je Tomáš Szabó vinný z účasti na vraždě Kuciaka a Kušnírové. Odsedí si 25 let ve vězení s nejvyšší ostrahou.

 

Soud zároveň osvobodil podnikatele Mariana Kočnera, který byl obžalovaný z toho, že si vraždu novináře měl objednat. Uznal ho pouze vinným z nedovoleného ozbrojování, vyvázl s pokutou 5 tisíc euro.

 

 

Soud osvobodil také Alenu Zsuzsovou, která měla podle prokuratůry převzít objednávku na vraždu. Skutek se podle soudu stal, ale nebylo prokázáno, že v něm Kočner s Zsuzsovou hráli roli. Všichni tři stíhaní svou vinu už od začátku popírali.

 

Prokurátor Vladimír Turan se už vůči rozsudku odvolal. Odvolání proti výroku o náhradě škody podali i advokáti poškozených. Marián Kočner se práva na odvolání vzdal.

 

K rozsudku se už vyjádřili nejvyšší političtí představitelé Slovenska. "Verdikt soudu mě šokoval a potřebuji porozumět jeho odůvodnění," napsala na sociální síť prezidentka Zuzana Čaputová. Reagoval i slovenský premiér Igor Matovič: "Vypadá to, že nyní evidentní strůjci vraždy, chtějí spravedlnosti vyklouznout z drápů," komentoval.

 

Kočner si měl vraždu Jána Kuciaka objednat ze msty za jeho novinářskou práci. Kuciak dlouhodobě psal o Kočnerově rozsáhlé trestné činnosti, která měla stát v cestě jeho vstupu do politiky.
 

 

V případě byli obviněni už dříve další dva lidé, včetně Kuciakova vraha Miroslava Marčeka, kterého soud poslal v dubnu na 23 let do vězení.

 

 

Dvojnásobná vražda otřásla v roce 2018 celým Slovenskem, a vyústila až v rozsáhlé protivládní demonstrace, které nakonec skončily odstoupením premiéra Roberta Fica z funkce.

 

Pro další informace týkající se případu, se podívejte na reportáž Televizních novin:

TN.cz