extrémní stupeň nebezpečí silná bouře

Přípravy na orkán Sabine: Varování zpřísnil ČHMÚ, hasiči i úřady! MAPA

Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý
Aktualizováno 14. 2. 2020 14:22
9.2. 2020 12:13
Téma:

Před blížícím se orkánem Sabine nevarují jen meteorologové, kteří zpřísnili výstrahu na EXTRÉMNÍ STUPEŇ NEBEZPEČÍ, ale také další instituce. Hasiči vydali sérii doporučení, jak se chovat, další instrukce pak dává také ministerstvo dopravy.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zpřísnil výstrahu před velmi silným větrem. Nově upravil stupeň nebezpečí na extrémní pro celé Česko, pro Moravu a Slezsko pak platí vysoký stupeň nebezpečí. "Jsou očekávána rozsáhlá poškození stromů a lesních porostů, vyvracení stromů, škody na majetku a některých budovách. Pravděpodobná přerušení elektrických vedení. Výrazně ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení nákladního automobilu,“ varuje ČHMÚ na svém webu.

Meteorolog Janek Doležal přináši aktuální informace k bouři Sabine:

 

Podívejte se na mapě ČHMÚ, jak silné nárazy větru se dají očekávat ve vašem regionu (mapa ukazuje maximální nárazy větru v pondělí, kdy má foukat nejvíce)

 

Výstraha nově platí od nedělních 22 hodin do úterních 19 hodin a dá se rozdělit na pět etap.

 

Etapa 1: Neděle, 22:00 – pondělí, 6:00 VYSOKÝ A NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ

Silný vítr bude nejprve více trápit Česko. Vysoký stupeň nebezpečí, který přinesou nárazy jihozápadního větru o síle až 90 km/h, bude trápit tyto kraje: Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Olomoucký kraj (Jeseník, Šumperk), Moravskoslezský kraj.

Na většině území Moravy bude v tomto časovém úseku platit nízký stupeň nebezpečí. Nárazy větru o síle až 70 km/h zasáhnou tyto oblasti: Vysočina, Olomoucký kraj (Hranice, Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk, Uničov, Zábřeh), Zlínský kraj

 

 

Etapa 2: pondělí 6:00 – 13:00 – EXTRÉMNÍ STUPEŇ NEBEZPEČÍ

Nejhorší fáze, kdy bude silný vítr páchat nejvíce škod a způsobovat nejvíce problémů. "Extrémně silný západní vítr ojediněle s nárazy nad 110 km/h," varuje ČHMÚ. Extrémní stupeň nebezpečí v této etapě platí pro tyto kraje: Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina.

 

Etapa 3: pondělí 6:00 – 17:00 – VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ

Na Moravě bude situace jen o málo klidnější než ve zbytku republiky. Nárazy větru mohou dosahovat až 90 kilometrů v hodině. Vysoký stupeň nebezpečí bude platit prakticky pro celé pondělí v těchto krajích: Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj

 

Etapa 4: pondělí 13:00 – 17:00 – VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ

Až se přes Česko přežene to nejhorší, z extrémního stupně nebezpečí se dostaneme už jen na vysoký stupeň nebezpečí. Nárazy větru budou dosahovat rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Vysoký stupeň nebezpečí bude platit v těchto krajích: Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina

 

 

Etapa 5: pondělí 17:00 – úterý 20:00 – NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ

Od pondělního večera by se měla situace postupně zklidňovat na celém území Česka. Nárazy větru by se měly dostat už jen na rychlost 65 kilometrů v hodině.

 

 

Po celou dobu výstrahy by lidé měli dávat pozor na veškerý pohyb venku, zejména pak v horských oblastech. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

 

V souvislosti s blížícím se orkánem Sabine, vydalo sérii varování také Ministerstvo dopravy: 

 

Sérii rad a doporučení vydal také Hasičský záchranný sbor České republiky: 

 

 

Konkrétně Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje v souvislosti s příchodem vichřice vydal zákaz pálení a rozdělávání ohňů ve volné přírodě, protože hrozí vysoké nebezpečí rozšíření požárů. "Nařizujeme proto všem subjektům, provádějícím spalování látek na volném prostranství, ukončení spalování do 20.00 hodin 9. 2. 2020 a další pálení nezahajovat po dobu platnosti výstrahy, tj. do 20.00 hodin 11. 2. 2020, případně po celou dobu nepříznivých povětrnostních podmínek. Ohniště po pálení je nutno do 20.00 hodin 9. 2. 2020 řádně uhasit a neponechávat je ve stavu možného vzniku požáru. Dříve schválená pálení v uvedenou dobu tímto pozbývají platnosti," informovali hasiči.

 

Hasiči posílí kvůli větru směny i na operačním středisku. Lidé mohou v případě problému volat na linku 150 i 112. "Přesto, vzhledem ke zkušenostem s likvidací následků podobných meteorologických jevů na území ČR, se na vás obracíme s prosbou o pečlivé zvážení všech okolností dříve, než se rozhodnete zavolat na některou z tísňových linek. Ohlášení událostí, jako například popadané větve na zahradách a podobně, pokud není bezprostředně ohrožen život, jistě snese odkladu," upozornila mluvčí generálního ředitelství HZS ČR Nicole Studená.

 

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka doporučil lidem, aby si před příchodem silného větru nezapomněli nabít svítilny a mobilní telefony, může docházet k přerušení dodávek elektrického proudu kvůli spadaným stromům na vedení. Podívejte se i na jeho další důležité rady:

 

Sledujte, jak se bouře prohnala během neděle Evropou:

 

Severní Francie se připravuje na úder bouře Sabine:

TN.cz