Cestujeme bezpečně

Přírodní i umělé. Tohle jsou nejkrásnější přímořské bazény v Evropě

Nejkrásnější přímořské bazény v Evropě
Zdroj: Getty Images
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 8. 8. 2019
Téma:

Den na pláži si jen málokdo dokáže představit bez občasného smočení ve vodě. A pokud se nechcete ohlížet, jestli nejsou kolem surfaři či třeba čluny, je ideální volbou bazén přímo na pobřeží. Přinášíme přehled těch nejkrásnějších z celé Evropy.

Některé vytvořil člověk, o "stavbu" jiných se postarala sama příroda. Ale všechny slibují prvotřídní ochlazení, často ještě s parádním výhledem a bez vstupného jako bonusy, píše o nejkrásnějších přímořských bazénech ve článku CNN. Tady jsou ty nej v oblíbených evropských turistických zemích.

 

1. Porto Moniz, Madeira, Portugalsko

Zdejší přímořské bazény vznikaly tisíce let, vytvořila je pomalu chladnoucí láva a jsou jednou z velkých turistických atrakcí Madeiry.

 

Zdejší solné lázně jsou poupravené tak, aby byly co nejsnáz přístupné - do vody tak vedou schody a kolem stezky. K dispozici jsou i skříňky na uschování věcí či lehátka.

 

2. Giola, Thassos, Řecko

Tahle laguna na ostrově Thassos je vhodná především pro ty, kterým nevadí trochu obtížnější cesta - místo je totiž přístupné jen po nezpevněné stezce a část trasy je potřeba absolvovat pěšky.

 

Samotná laguna má rozměry asi 15 na 20 metrů a tyčí se nad ní asi osm metrů vysoká stěna, ze které mohou dobrodruhové skákat. Jedinou nevýhodou je, že poblíž není písečná pláž a pro osušení si musíte lehnout na kameny.

 

3. Lázně královny Jany, Sorrento, Itálie

V originále Bagni della Regina Giovanna jsou rájem plavců, rámuje je přírodní oblouk a obklopují ruiny římské vily. Jméno nesou po neapolské královně ze 14. století, která si sem podle pověsti vodila své milence. Lázně jsou ale přístupné jen pešky.

 

 

4. Plage de Bon Secours, Saint-Malo, France

Tenhle bazén ze třicátých let minulého století je ideální pro ty, kteří si chtějí v klidu zaplavat, ale nechtějí se za odlivu dlouze trmácet k moři.

 

Autor René Lesaunier k bazénu přidal i skokanský můstek a díky přílivu a odlivu se tu voda mění dvakrát denně. Lidé se tu mohou cachtat 24 hodin denně.

 

5. Přístavní lázně, Kodaň, Dánsko

Jak píše CNN, místo se velmi rychle stalo jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí v dánské metropoli. Bazénů je tu hned několik, stejně jako skokanských můstků. Na své si tu přijdou děti i plavci. Plavčíci kontrolují kvalitu vody každý den a místní sem míří i mimo letní sezónu, dokonce i když už padá sníh.

 

6. Azenhas do Mar, Sintra, Portugalsko

Cesta do Azenhas do Mar zabere z Lisabonu autem přibližně hodinu a nabízí jednu z nejvíce neprávem opomíjených pláží v zemi.

 

Pro plavce je ovšem největším zdejším lákadlem přírodní bazén "vytesaný" v místních útesech. Přístup je snadný po schodech, ale pokud je moře neklidné a přílv mohutný, je bezpečnější bazén vynechat a zakotvit raději v restauraci s mořskými specialitami na jeho okraji.

TN.cz