Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 3. 2015
To jsou věci!

"Pusinky" od psů prospívají zdraví, zjistili vědci

Muž se psem
Zdroj: Thinkstockphotos

Pokud se otřesete pokaždé, když vidíte, jak pes oblízne svému páníčkovi obličej, je to úplně zbytečné. Podle vědců není totiž "pusinkování" se psem ani trochu škodliávé. Ba právě naopak.

To, že život se psem mívá dobrý vliv na náladu a zdraví majitele, se traduje odnepaměti. Výzkumníci z univerzity v americké Arizoně ovšem nyní zjistili, že blízkost chlupatého parťáka má i další pozitivní vliv na zdraví.


Předběžné výsledky dosud neskončené studie psů a jejich páníčků totiž ukazují, že bakterie žijící v psím zažívacím traktu lidskému tělu pomáhají. Mají prý stejný účinek jako probiotika, která se dají koupit třeba v lékárnách.


Podle vědců je ovšem cesta k silnějšímu imunitnímu systému mnohem snazší - stačí se nechat oblíznout od svých čtyřnohých spolubydlících a máte stejný efekt úplně zdarma.


"Se psy po boku se lidstvo vyvíjelo několik tisíc let. Ale dosud nikdo nedokázal vysvětlit, proč se boku psů cítíme tak dobře. Je to jen tím, jak jsou přítulní nebo je na tom vztahu i něco, co není na první pohled zřejmé?" zamýšlí se jedna z autorek výzkumu Kim Kellyová.


Vědci tak chtějí, zjednodušeně řečeno, zjistit, jestli život se psem má na lidské zdraví a imunitu podobný efekt jako pojídání jogůrtů nebo dalších potravin obsahujících probiotika.


Už některé starší výzkumy ukázaly, že čím déle člověk se psem žije, tím podobnější jsou si bakterie působící v trávícím systému člověka i zvířete.


Jiný výzkum zase došel k závěru, že přítomnost psů posiluje imunitní systém malých dětí, které jsou díky tomu odolnější vůči alergiím nebo astmatu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Psí život ve 14 obrázcích: Takhle váš pejsek vidí svět

Pes a citron: Co dělá zlatý retrívr s ovocem, to nepochopíte

pez TN.cz
Reklama