ukliďme Česko

Dobrovolníci uklízeli Česko. Pytle s odpadky ale dál hyzdí příkopy

Téma:

Akce Ukliďme Česko, při které tisíce dobrovolníků po celé republice uklízí přírodu, provází problémy. Pytle plné odpadků se totiž na řadě míst povalují podél silnic, nebo jsou odpadky rozházené okolo nich. Silničáři, kteří mají jejich svoz na starost, prý nestíhají, nebo o nich vůbec nevědí.

Paní Nováková z Jihlavy už má za plotem druhý týden haldy pytlů s odpadky, které sesbírali dobrovolníci při uklízení okolní přírody. Jenže dál se s nimi nic neděje a navíc odpadků přibývá. "Už je to tu asi týden, hyzdí to okolí," stěžuje si.

 

Myslí si, že akci následně někdo zneužil a nanosil na místo i další odpadky. Skládka je teď na výpadovce z Jihlavy na Smrčnou, jsou tu dveře, pneumatiky i oblečení. Podobně to přitom vypadá na řadě míst v republice. Neodvezené odpadky navíc vítr z poškozených a roztrhaných pytlů rozfoukává znovu po okolí. Mnohahodinové úsilí tisíců dobrovolníků tak přichází vniveč.

 

O svoz pytlů s odpadky od silnic se mají postarat silničáři. Ti na Vysočině se hájí tím, že nestíhají a navíc leckdy prý o sesbíraných odpadcích ani nevědí. "Je velký problém s tím, že tady existuje řada projektů, Ukliďme Česko, Čistá Vysočina a řada menších regionálních projektů," říká Jan Míka, ředitel KSÚS Vysočina.

 

 

Silničáři paní Novákové slíbili, že během maximálně příštího týdne vše odvezou. "Tyto pytle najdeme nebo zjistíme. Svoz jde na náklady Krajské správy údržby Vysočina," dodal Mika. Celorepubliková akce Ukliďme Česko bude probíhat ještě během dubna i května.

David Pik/mj TN.cz