Příspěvek od státu

Rodiče by si měli přilepšit. Ošetřovné se znovu zvýší. KALKULAČKA

Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
7.4. 2021 5:50
Téma:

Rodiče, kteří kvůli uzavřené škole nebo nařízené karanténě dítěte zůstávají doma a nemohou pracovat, si zřejmě polepší. Zpětně od března by se totiž mělo zvednout ošetřovné, návrh schválili na začátku dubna poslanci. Spočítejte si na kalkulačce, o kolik více budete brát po zvýšení.

Dávka má činit 80 % vyměřovacího základu z původních 70 %. Zvýšení musí nyní potvrdit ještě Senát a zákon podepsat prezident. Ošetřovné má navíc vzrůst zpětně od 1. března.

 

"Není to žádná hitparáda, ale sněmovní navýšení ošetřovného na 80 % s platností zpětně od 1. března mě trochu probralo k životu,“ napsala na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Lidé navíc o navýšení nemusí nikde žádat, dostanou ho totiž automaticky.


Spočítejte si na kalkulačce, o kolik budete brát více po zvýšení ošetřovného na 80 %:

 


Přestože ministryně Maláčová navrhuje kvůli uzavřeným školám zvýšit ošetřovné na 100 % příjmů, nárůst o deset procentních bodů ji těší. "Mám radost za všechny rodiče malých dětí. Klaplo to díky poslaneckému návrhu napříč politickým spektrem,“ uzavřela Maláčová.

 


Standardní výše ošetřovného činí 60 % redukovaného výdělku. V loňském říjnu poslanci schválili návrh zákon a dávka se zvýšila na 70 %. Nyní se však kvůli stále uzavřeným školám zvedne na 80 %. Navýšení má zlepšit zejména situaci pracujících rodin s dětmi.


Základem pro výpočet je průměrný denní příjem za rozhodné období. Například u hrubé mzdy 25 tisíc korun dosahuje denní dávka 592 korun v případě, že by péče o dítě trvala devět dnů.

 

Žena musela kvůli koronaviru na ošetřovné, v práci pak dostala padáka. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz