Zasedání Sněmovny

Poslanci schválili ošetřovné, odložení EET i vyšší schodek rozpočtu

Petr Zelený
Petr Zelený, Roman Dolejský
Publikováno 24. 3. 2020
Téma:

Hodinu před polednem se mimořádně sešla Poslanecká sněmovna. Poslanci řešili návrhy vlády spojené s epidemií koronaviru. Mimo jiné bylo na programu pozastavení elektronické evidence tržeb či změny v letošních maturitách. Všechny vládní předlohy poslanci schválili.

Poslanci dnes podpořili návrh na rozšíření ošetřovného z dílny ministerstva práce a sociálních věcí. To by nově mělo být zaměstnancům propláceno po celou dobu uzavření škol a dalších zařízení. Rozšiřuje se také nárok na ošetřovné, a to pro všechny děti mladší 13 let. Neprošel lidovecký návrh na navýšení na 80 procent, zůstane u 60 procent redukovaného vyměřovacího základu.

 

Ošetřovné se bude vyplácet i při péči o starší než 13leté hendikepované dětí navštěvující školu. Dva pečující se budou moci v péči o děti podle potřeby střídat.

 

Poslanci také schválili pozastavení EET. Podnikatelé tak po dobu nouzového stavu a další tři měsíce nebudou muset evidovat tržby. Všechny pozměňovací návrhy opozice byly zamítnuty.

 

Živnostníci pravděpodobně nebudou muset půl roku hradit odvody na zdravotní pojištění. Odvody od března do srpna jim budou do výše minimální zálohy zcela odpuštěny. Také zřejmě nebudou v období od března do srpna povinní platit zálohy na pojistné důchodového pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

 

 

Podle poslanci schválené předlohy se maturity uskuteční tři týdny po znovuotevření škol, přijímací zkoušky na střední školy dva týdny po jejich otevření. Pokud školy neotevřou do začátku června, maturita se udělí na základě průměru tří posledních vysvědčení. A právě s touto nouzovou variantou má řada zákonodárců problém. Některým ovšem vadí i to, že přijímačky mají být pouze jednokolové.


"Návrh komplikuje přijímací zkoušky a říká, že maturant může být i bez maturitní zkoušky, s tím já nesouhlasím," nechal se slyšet předseda KSČM Vojtěch Filip.

 

Schodek letošního rozpočtu schválili poslanci na 200 miliard korun z původních 40 miliard. Zůstala i sleva na jízdné, kterou navrhovala opozice zrušit. “Akceptuji deficit, dokázal bych si představit i vyšší. Nesouhlasím ale se strukturou a prioritami rozpočtu,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. TOP 09, ODS a Piráti se zdrželi hlasování.

 

Největší část upraveného rozpočtu spolkne rozpočtová rezerva, která by měla vzrůst téměř o 60 miliard. Ministerstvu obrany se sníží rozpočet o téměř tři miliardy, mělo by přijít o část peněz na nákup vojenské techniky.

 

Zákony bude muset ještě schválit Senát a podepsat prezident. Senátoři se k projednání dostanou nejspíše v půlce týdne.

 

 

K poslancům hned zkraje schůze promluvil premiér Andrej Babiš. "Zapomeňme na hádky a spory, ukažme lidem, že nejde jen o volební preference," vyzval poslance Babiš.

 

Zároveň je ujistil, že vláda nezneužije nouzový stav k posílení svých pravomocí. Také opozici nabídl tři místa v Ústředním krizovém štábu. "Demokracie si hluboce vážím, ale teď jde o zdraví všech, zvlášť musíme ochránit naše seniory," řekl také Babiš. Svůj projev zakončil modlitbou.

 

Takto premiér zakončil svou řeč k poslancům:

 

Po premiérovi mluví i zástupci dalších parlamentních stran. U pultíku už vystoupili předsedové ODS a Pirátů Petr Fiala a Ivan Bartoš, dlouho deklamoval šéf SPD Tomio Okamura, který se nevěnoval zdaleka jen koronaviru.

 

Vystoupení předsedů KSČM a ČSSD Vojtěcha Filipa a Jana Hamáčka byla oproti tomu krátká. Po nich hovořil šéf lidovců Marian Jurečka a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Sérii vystoupení zakončil lídr STAN Vít Rakušan. Projevy trvaly déle než hodinu.

 

 

Opoziční lídři vládu za její kroky vesměs chválili, zazněla ale i kritika na to, že veřejnost nemá dost informací či že pomoc firmám a živnostníkům musí být razantnější.

 

Zákonodárci krátce po poledni odhlasovali takzvanou legislativní nouzi, mohou tak jednat zrychleně, aby schválené změny mohly začít platit co nejdřív.

 

Premiér Andrej Babiš vystoupil s projevem už v pondělí večer:

TN.cz