Porušení povinnosti

Soudce Lněnička si vyslechl trest! Za své výroky v kauze Nečesaný

Lukáš Nečesaný
Zdroj: TN.cz, Klára Zamouřilová
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 26.8. 2019 10:52

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal rozhodl o trestu pro soudce Jiřího Lněničku za jeho výroky k rozsudku v kauze Lukáše Nečesaného. Podnět k zahájení kárného řízení podal spolek Šalamoun za to, že soudce označil osvobozující rozsudek nad Nečesaným za špatné rozhodnutí.

"Na základě materiálů, které jsem pečlivě prostudoval, jsem se rozhodl, že z důvodu porušení povinnosti soudce, uložím JUDr. Jiřímu Lněničkovi výtku," informoval předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

 

Podnět k zahájení kárného řízení podal v březnu spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun, kterému vadily výroky soudce Jiřího Lněničky na adresu Lukáše Nečesaného. Soudce přímo při osvobozujícím rozsudku prohlásil, že rozhodnutí je špatné, ale že vzhledem k procesní situaci neměl lepší možnost.

 

"Za dané situace nelze vinu obžalovaného prokázat. Nemůžeme nutit soud prvního stupně k tomu, jakým způsobem má hodnotit důkazy. Navíc už jsme to jednou udělali a nalézací soud na naše výtky v podstatě nereagoval," řekl v březnu soudce Lněnička.

 

 

Podle Šámala jeho slova narušila důstojnost soudcovské funkce, dobrou pověst justice a jejich důvěru ze strany veřejnosti. "Za klíčový je nutno považovat nevhodný způsob, jakým skutečnost JUDr. Lněnička opakovaně vyjadřoval," dodal předseda Nejvyššího soudu.

 

Nečesaný byl obviněný z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích v Královéhradeckém kraji v roce 2013. Tehdy mu bylo dvacet let. Soudy s Nečesaným se táhly šest let, Krajský soud v Hradci Králové za tu dobu vynesl pět rozsudků. Po několika letech soudních tahanic se pak jeho případ dostal ke konci. Proti zprošťujícímu rozsudku Vrchního soudu v Praze nepodal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dovolání. Nečesaný je tak definitivně nevinný, ve vězení strávil dva roky.

 

Podívejte se na reportáž o zprošťujícím rozsudku Vrchního soudu v kauze Nečesaný:

TN.cz