Srovnání penzí

Stát chce stejné důchody pro ženy i muže! 7 MOŽNOSTÍ, jak to udělat

V pátek se podruhé sešla komise pro spravedlivé důchody. Řešila, jak dorovnat výši penzí, které berou ženy, s těmi, které dostávají muži. Zatím představila sedm variant, jak by se k tomu dalo dospět. Podle odborníků ale některé z nich nejsou právně možné.

Ženy berou průměrně o 2400 korun nižší důchod než muži, což se ministerstvu práce a sociálních věcí nelíbí. Po započtení vdoveckých důchodů rozdíl činí 1800 korun. Problém by měla vyřešit nově ustanovená komise pro spravedlivé důchody, která v pátek podruhé jednala.

 

Podle analýzy resortu mají seniorky nižší penzi zejména kvůli dvěma faktorům. Asi dvě třetiny rozdílu způsobuje to, že ženy obecně pobírají nižší plat, a tak mají také nižší vyměřovací základ důchodu. Zhruba třetina rozdílu je kvůli dřívějšímu odchodu žen do důchodu a péči o děti.

 

Částečně se výše penzí podle ministerstva setře kvůli sjednocení důchodového věku žen a mužů, z větší části pak platovou rovností, které chce resort na českém trhu dosáhnout. To je ale běh na dlouhou trať, proto politici chtějí alespoň "omezit důsledky současného důchodového systému".

 

 

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo sedm možností, jak problém řešit. Pět z nich by se mohlo zavést v rámci důchodového systému, další dvě mimo něj. Úplné srovnání důchodů žen a mužů by si vyžádalo přibližně 32 miliard korun.

 

 

Podle právní analýzy by navíc dorovnávání penzí mohlo odporovat zákonům. Pokud by se totiž opatření týkala jen žen, narušilo by to ústavní zásady rovnosti a z tohoto pohledu ženy zvýhodňovala. Nařízení by se proto musely pravděpodobně záhy znovu rušit.

 

 

Komise se při pátečním jednání shodla na tom, že by měly být rozpracovány zejména tři varianty, jak důchody srovnat. Je mezi nimi zavedení fiktivního vyměřovacího základu za dobu péče o dítě, sdílení důchodových nároků partnerů (pro osoby nově vstupující do důchodového systému) a prodloužení vyloučené doby pro výpočet vyměřovacího základu.

 

Další schůzka komise pro spravedlivé důchody, kterou tvoří 44 poslanců, senátorů, zástupců ministerstev, akademiků a členů seniorských či ženských organizací, se bude konat 3. května. Do té doby chce ministerstvo řešit také situaci seniorek, které už důchod pobírají.

epa TN.cz