Velká Británie

Střídání premiérů! Mayovou nahradil v čele Británie Johnson

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 24.7. 2019 21:38
Téma:

Nový předseda Konzervativní strany Boris Johnson se ve středu odpoledne stal také britským premiérem. Končící ministerská předsedkyně Theresa Mayová se zúčastnila posledních interpelací v parlamentu, rozloučila se se zaměstnanci premiérské rezidence a odjela do Buckinghamského paláce ke královně se svou rezignací. Alžběta II. pak pověřila Johnsona sestavením nové vlády.

Konzervativci si v pondělním hlasováním vybrali svého nového předsedu, bývalého starostu Londýna a bývalého ministra zahraničí Borise Johnsona. Ten se pak ve středu oficiálně ujal také úřadu britského premiéra.

 

Ve 13:00 středoevropského času Mayová zamířila do parlamentu k posledním interpelacím. Zhruba v 15 hodin se rozloučila se zaměstnanci rezidence premiéra a před Downing Street 10 pronesla krátký projev.

 

V něm popřála Johnsonovi a jeho týmu úspěch. Uvedla, že vláda musí dokončit brexit. Poděkovala zaměstnancům Downing Street, lidem v parlamentu a své rodině za podporu. Pak zamířila ke královně, které přinesla svoji rezignaci.

 

Od královny Mayová, která nadále zůstává poslankyní, zamířila do svého volebního obvodu. U panovnice, která kvůli výměně premiéra musela odložit dovolenou, ji pak vystřídal Boris Johnson. Alžběta II. jej pověřila sestavením nové vlády. Na jménech lidí, kteří v kabinetu usednou, už Johnson pracuje.

 

 

V 17:00 středoevropského času Johnson přednesl svůj první proslov k národu před Downing Street 10. O hodinu později začal Johnson jednat se stávajícími ministry, přičemž většině oznámil, že s nimi již nepočítá. V podvečer začal uvádět nové ministry do úřadu.

 

Johnson dostal v pondělním hlasování 66 % odevzdaných hlasů a porazil svého rivala, kterým byl ministr zahraničí Jeremy Hunt. Po oznámení výsledků s ním Johnson vedl dlouhý rozhovor. Podle zákulisních informací mu chtěl nabídnout místo ministra obrany, přičemž Hunt chtěl zůstat na ministerstvu zahraničí.

 

Kdo je Boris Johnson, více v reportáži:

TN.cz