Orkán Sabine

Tahle hrůza udeří v noci na Česko: Ničivě prošla Británií, Evropa ruší lety

Michaela Trochová
Michaela Trochová
Aktualizováno 14. 2. 2020 14:20
9.2. 2020 13:33
Téma:

Příchod ničivé bouře Sabine se na našem území očekává v neděli po 22. hodině. Co nás čeká, dost reálně ukazují záběry z Británie, kde zuří již nyní. Nepodceňují ji ani němečtí sousedé, kde má během neděle a pondělí udeřit také.

Bouři o síle až 144 km/h pocítilo naplno hned ráno britské pobřeží a zejména Skotsko a Irsko, celá Británie je v obavách a zpřísňuje bezpečnostní opatření. Skotsko takový orkán nezažilo posledních sedm let, v Irsku je bez proudu na šest tisíc domácnostní. Země proto vydala varování před povodněmi, zrušen byl i provoz několika trajektů a vlaků. Marně čekají cestující i na své lety, zejména v těch vnitrostátních došlo k velkému rušení.

 

 

Orkán, který v Británii označují jako Ciara, leteckou dopravu sice komplikuje, na druhou stranu dopomohl několika letům k neuvěřitelným rekordům. Například let aerolinky British Airways z NewYorku do Londýna, který přistál na londýnském letišti Heathrow před pátou ranní, zabral pouhé čtyři hodiny a 56 minut. Obvykle let trvá zhruba sedm hodin, letadlo chvílemi dosahovalo rychlosti přes 1300 kilometrů v hodině.

Přistávání letadel v Anglii při silné bouři Sabine:

 

GALERIE: Bouře Ciara v Británii

1
/
9
Zdroj: Profimedia
Bouře Ciara v Británii - 8

 

Ruší se nejen lety, ale i kulturní a sportovní události. Zklamaní budou například fanoušci Premier League. V pořadí 26. zápas mezi kluby Manchester City a West Ham, které se mělo v neděli v podvečer odehrát na stadionu Etihad v Manchesteru, byl vzhledem k extrémním povětrnostním podmínkám a kvůli bezpečnosti fanoušků a personálu odložen. Za West Ham hraje i český hráč Tomáš Souček, čeští fanoušci si na jeho výkon v nejvyšší anglické lize budou muset počkat.

 

 

Lijáky a silný vítr pomalu uděřily i ve Francii a ve Španělsku, bouře zde naplno udeří rovněž až v neděli v noci a v pondělí. Preventivní opatření chystá také Nizozemí a Belgie.

 

 

Na příchod bouře se připravuje i Německo, nevyjedou kvůli ní některé vlaky, zejména na severu země a v pobřežních oblastech. Ruší se také řada vnitrostátních i mezinárodních letů. Právě od severu se příchod bouře očekává, v průběhu neděle se pak rozšíří na celé území, večer pak začne pronikat i k nám. Na pondělí některé německé země plánují z bezpečnostních důvodů uzavření škol.

 

 

I v Německu jsou fotbalová fanoušci zklamaní, kvůli větru se zrušil odpolední zápas německé fotbalové ligy mezi Mönchengladbachem a Kolínem nad Rýnem. Zápas je přesunut na příští týden. Pořadatelé odpožili také závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Willingenu.

 

Bouře Sabine (Ciara) do Evropy proniká z oblasti severního Atlantiku díky silnému tryskovému proudění. To vzniká, když se namísto prstencového kroužení kolem planety nečekaně stáčí z jihu na sever, což vyvolává právě neobvyklé jevy v počasí.

TN.cz