z toho mrazí

Tragédií v pátek 13. je celá řada: Nejhorší se staly teprve předloni!

Pátek 13.
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz, thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Pátek třináctého mnoha lidem nahání hrůzu. A když se podíváme do minulosti, není se čemu divit. Tragédií se tento stala celá řada.

Pověr o pátku třináctém koluje mezi lidmi velká spousta. Převažuje především ta, že jde o smolný den, který je jako stvořený ke katastrofám. Jenže zatímco některé legendy jsou doslova přitažené za vlasy, jiné tragédie se prokazatelně staly. A nemusíme nijak daleko do minulosti.

 

Pátek třináctého v dějinách

Pro křesťany je pátek třináctého smolný už od dob ráje. Byl to právě pátek, kdy Eva dala Adamovi jablko hříchu, Ježíše Krista zase v pátek ukřižovali. A aby toho nebylo málo, při poslední večeři sedělo u stolu 13 lidí - tím třináctým byl zrádce Jidáš.

 

Reálný základ má pověra ve 14. století. V pátek 13. října 1307 nařídil francouzský král Filip IV. Sličný pronásledovat a mučit templářské rytíře. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

 

Sedm desítek mrtvých, na pět tisíc spálených domů a desítky kilometrů zničené buše - taková je bilance nejhoršího požáru století, který v roce 1939 zasáhl Austrálii.

 

 

Pátek třináctého v roce 1942 byl skutečně smolným pro Japonce. Začala totiž námořní bitva u Guadalcanalu, kterou prohráli na celé čáře.

 

Jedna z nejhorší leteckých nehod se stala v roce 1972 kdy se zřítilo letadlo typu Fairchild letící do Santiaga s ragbyovým týmem Old Christians Club. Na palubě bylo 45 lidí, přežilo nakonec jenom 16. Po pádu letounu museli přeživší strávit 72 dní v drsné divočině. Trosečníci se museli živit masem z mrtvých lidí, které jedli syrové, protože s ohněm se muselo šetřit.

 

Tři lidi zabila zatím nejhorší sněhová bouře, která v říjnu 2006 zasáhla americké Buffalo. Způsobila škody za 130 milionů dolarů a přezdívá se jí Bouře armagedonu.

 

Zatím nejčerstvější je tragédie z listopadu 2015. Tehdy při sérii teroristických útoků v Paříži zemřelo 130 lidí, další čtyři stovky byly zraněny.

 

 

Další zajímavosti

Ve středověku byl popravčím dnem právě pátek a aby toho nebylo málo, na popraviště vedlo 13 schůdků! Statistiky potvrzují, že ve Finsku umírají řidičky v pátek třináctého dvakrát častěji než muži. V roce 2010 udeřil blesk při letecké přehlídce v britském Lowestoftu do třináctiletého chlapce, byl pátek třináctého a záchranáři prý přijeli v 13:13.

 

Na číslo třináct jakoby se smůla lepila. V roce 1898 zastřelili jihoafrického magnáta Joela Woolfa, na poslední chvíli jeden z hostů odřekl účast na večeři - u stolu sedělo 13 lidí. A prý to bylo v pátek třináctého. Když mělo v budoucnu sedět u stolu 13 lidí, přisedal si k nim jeden z číšníků, aby nedali smolnému číslu šanci.

 

Některé letecké společnosti dodnes vynechávají ve svých letadlech řadu 13, nechtějí prý cestující zbytečně stresovat. Některé navíc vynechávají i řadu 17, například v Itálii nebo Brazílii je totiž za smolné číslo považována právě sedmnáctka.

Související témata:
mom TN.cz