daňový podvod

Ukrajinec v Česku krátil daně. V jeho gauči našli přes 21 milionů!

Téma:

Brněnští kriminalisté dopadli muže, který měl u sebe doma v gauči schovaných 21 milionů korun. Cizince měli policisté kvůli podvodům s DPH v hledáčku tři roky. Teď sklapla past - muži za krácení daně hrozí až deset let ve vězení.

Dvaapadesátiletý Ukrajinec doslova "seděl na penězích". V gauči v krabicích od bot měl totiž schovaných 21 milionů korun a osm tisíc amerických dolarů. Policisté si dokonce museli půjčit v bance počítačku bankovek - s takovou částkou se totiž setkali poprvé.

 

V mužově gauči našli 1600 pětitisícovek, 6400 dvoutisícovek, 554 tisícovek a potom další nominály. "Celková suma, kterou jsme zajistili, je 21 370 000 korun," uvedl vyšetřovatel Vladimír Machala.

 

Na muže měli spadeno skoro tři roky. Zprostředkovávat měl zaměstnání cizincům v desítkách továren a dalších provozovnách. "Jednalo se o desítky cizinců z východních zemí, kteří pracovali na území České republiky," tvrdí Machala.

 

Na to, že s jeho DPH není něco v pořádku, kriminalisty upozornil finanční úřad. Podle policistů měl vydávat fiktivní faktury a snižovat si tak základ daně. Nastrčené firmy navíc nekomunikovaly s úřady. Jednatelé firem s cizí státní příslušností se ani nezdržovali na území republiky.

 

"Docházelo k tomu, že na konci toho řetězce ten dotyčný nezaplatil DPH," vysvětluje Machala. Měsíčně si tak mohl přijít až na jeden a půl milionu korun. Ve středu ale spadla klec. Čtyřicet policistů zasahovalo současně na pěti místech v Brně, na Vysočině a ve Středočeském kraji.

 

 

Kromě peněz schovaných v gauči našli policisté i falšované faktury a razítka jednotlivých firem. "Ta osoba se dopouštěla toho, že, jak jsem říkal, manipulovala s DPH v rámci řetězců. Jeho činnost na území ČR byla dlouhodobá. V současné chvíli, po sdělení obvinění, jsme podali návrh na vzetí do vazby a soudce nám vyhověl," dodal Machala.

 

Cizinec byl obviněn ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

Věra Müllerová, sei TN.cz