vesmírné divadlo

Úplné zatmění Slunce okouzlilo svět! Díval se i Trump s rodinou

Donald Trump sleduje zatmění Slunce s manželkou a synem
Zdroj: Profimedia
Téma:

Celý svět očekával s napětím úžasnou kosmickou podívanou. Štěstí vidět úplné zatmění Slunce se sice naskytl lidem, kteří jsou na americkém kontinentu, jedinečnou událost ale mohli lidé díky moderním technologiím živě sledovat z celého světa

Úplné zatmění Slunce přenášela NASA i zpravodajské agentury živě několik hodin. O to, aby vědcům neunikl ani jediný moment, se staralo 11 vesmírných plavidel, nejméně 3 letadla, více než 50 výškových balónů a nepočítaně kamer. Celé zatmění také zaznamenávali astronauté na ISS.


Kosmické divadlo si nenechal ujít ani současný americký prezident Donald Trump, který nebeský úkaz sledoval s manželkou Melanií a synem Barronem. Trump dokonce do Slunce navzdory varováním odborníků chvíli hleděl bez ochranných brýlí.


Úplné zatmění Slunce je relativně vzácný úkaz, ke kterému dochází, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce a zakryje celou hvězdu. I když k němu na Zemi občas dojde, není vždy snadné ho pozorovat.


Pusťte si reportáž:Zatmění 21. srpna bylo ale velmi výhodně položené zejména pro obyvatele Spojených států, kteří si ho mohli do sytosti vychutnat. Zatmění začalo v ranních hodinách v severním Pacifiku a skončilo odpoledne v Atlantickém oceánu (amerického času).

 

Částečné zatmění bylo vidět na velké části území USA, úplné zatmění bylo ale vidět jen ve zhruba 100 kilometrů širokém pásu. Úplné zatmění se postupně objevilo nad Oregonem, Idahem, Wyomingem, Nebraskou, Kansasem, Missouri, Kentucky, Tennessee, Severní Karolínou, Georgií a Jižní Karolínou. Nejdéle trvalo ve státě Kentucky.

 

 

"Jde o nejočekávanější zatmění druhé dekády 21. století, neboť valná část pásu totality přechází přes snadno dostupnou pevninu s několika místy s vysokou pravděpodobností jasného počasí (přes 70 %) a možností okamžitého přesunu," uvedl Petr Horálek na portálu Astro.cz.

 

Astronomové jásají, v USA se jedná o úplné zatmění slunce po 38 letech, které navíc přichází v době velmi příznivých klimatických podmínek, které srpen nabízí.

 

 

Střední Evropě se úplná zatmění Slunce, prakticky téměř vyhýbají." Pražané mohli tento úkaz pozorovat naposledy 12. května 1706 a další nás v Česku čeká až 7. října 2135, kdy pás totality bude probíhat 30 km severně od Prahy," přiblížil Horálek.

 

Lidé, kteří chtějí jakékoli zatmění pozorovat, by neměli na Slunce koukat přímo, ke sledování by měli použít brýle se speciálním filtrem. Ani velmi tmavé sluneční brýle neposkytují dostatečnou ochranu a velmi rychle dojde k poškození oka. Někdy i nevratnému.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PŘEVRATNÝ OBJEV: NASA objevila novou Zemi! Kde se planeta nachází?

Zajímá vás vesmír? Pak budete u vytržení z těchto 7 neuvěřitelných faktů!

Související témata:
klma TN.cz